www.varchev.com

Александър Ламфалуси: "Трябва да признаем, че еврото беше грешка:

Рейтинг:

12345
Loading...

Време е да се търси изход от евро капана. Съществува вредна догма, че еврото беше „нормалната“ следваща стъпка към обединяване на Западна Европа. Но общата европейска валута изобщо не беше нормална, защото почти никоя от предпоставките не беше изпълнена.

Две десетилетия след въвеждането на еврото повечето от необходимите стълбове на успешната глобална валута - обща държава, бюджет, покриващ най-малко 15-20 на сто от общия брутен вътрешен продукт на еврозоната, финансов министър и министерство на еврозоната - все още липсват.

Рядко признаваме истинските корени на несъзнателното решение за създаване на общата валута: това беше френската примка. Докато Германия се обедини, Франсоа Митеран, тогава френски президент, се опасяваше от нарастващата германска сила и вярваше, че убеждаването на страната да се откаже от своята Германска марка би било достатъчно, за да се избегне германска Европа. Тогавашният канцлер Хелмут Кол отстъпи и прие еврито, като крайна мярка за обединена Германия.

И двамата грешиха. Сега имаме европейска Германия, а не немска Европа и еврото не беше в състояние да предотврати появата на друга силна германска сила.

Но германците също попаднаха в капана на „твърде доброто, за да е истина“ евро. Включването на южноевропейските икономики в еврозоната доведе до валутен курс, който бе достатъчно слаб, за да позволи на германците да станат най-силната глобална машина за износ в ЕС. Тази възможност за безпаричие ги направи самодоволни. Пренебрегнаха да обновят инфраструктурата си или да инвестират достатъчно в бъдещите индустрии. Те изтърваха дигиталната революция, изчислиха грешно появата на Китай и не успяха да създадат общоевропейски глобални компании. В същото време компании като Allianz, Deutsche Bank и Bayer се провалят в безплодните си усилия да завладеят Уолстрийт и САЩ.

Повечето държави от еврозоната се представяха по-добре преди еврото, отколкото след него. Според анализа на Центъра за европейска политика през първите две десетилетия на еврото има малко победители и много губещи.

Единната валута не беше необходима за европейските успехи преди 1999 г. и по-голямата част от страните-членки на еврозоната не се възползваха от нея по-късно. По време на финансовата криза през 2008 г. и икономическата криза в еврозоната 2011-12 г. повечето членове бяха силно засегнати, натрупайки огромни държавни дългове. Няма безплатен обяд и евтините заеми често струват много по-късно.

Унгарския икономист Александър Ламфалуси, с право ни каза, че обща валута е била необходима за укрепване на връзката между европейските сили и защита на ЕС срещу Съветския съюз. Имаше само една пречка: окончателното решение за създаване на еврото беше взето в Маастрихт през 1992 г., след като Съветският съюз се разпадна. Причината за валутата изчезна точно с нейното раждане.

Сега е време да се събудим от този вреден и безплоден сън. Добра отправна точка би било да се признае, че единната валута е капан за практически всички нейни членове - по различни причини. Държавите от ЕС, както в еврозоната, така и извън нея, трябва да признаят, че еврото е стратегическа грешка. Целта за изграждането на глобална западна валута, която се свързва с долара, беше предизвикателство за САЩ. Европейската визия за Съединените щати на Европа доведе до открита и скрита война на САЩ срещу ЕС и еврозоната през последните две десетилетия.

Трябва да измислим как да се освободим от този капан. Европейците трябва да се откажат от рисковите си фантазии за създаване на сила, която да съперничи на САЩ. На членовете на еврозоната трябва да бъде разрешено да напуснат валутната зона през следващите десетилетия, а останалите, които остават, трябва да изградят по-устойчива глобална валута. Нека празнуваме 30-ата годишнина през 2022 г. от Маастрихтския договор, който породи еврото, като пренаписа пакта.

Източник: FT


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни