www.varchev.com

Банковият индекс от Европа регистрира най-дългата си поредица от загуби от 2008 г.

Рейтинг:

12345
Loading...

Напоследък европейските банки са бяха заложници „перфектната буря” от сътресенията на пазара.
„Мътните” печалби и отрицателни лихвени проценти, накараха инвеститорите да отхвърлят акциите в сектор, който само преди няколко месеца бе смятан за един от най-добрите за инвестиционните идеи.
„„Настоящата среда, за европейските банки, е много, много лошо. В един пълен бизнес цикъл, мисля, че е много съмнително дали банките като цяло са в състояние да покрият разходите по техния собствен капитал. И като резултат, това ги прави една непривлекателна инвестиция за дългосрочните инвеститори.”- Питър Гарни, ръководител на стратегическия отдел „Собствен капитал” в Saxo Bank.
По данни на „FactSet”, в областта на банковия сектор, „Stoxx Europe 600 Banks Index”, регистрира спад в шест поредни седмици, като това е най-дългият седмичен спад от 2009 година насам, когато банките тогава са регистрирали 10-седмични загуби, започващи през май месец.MW-EE930_Europe_20160205095103_NS

Прогнозата „гибел и мрак” за банките идва със застрашителния старт на годината на стоковия пазар.

Изток или запад, инвеститорите „тичаха към изхода” , помрачени от паниката на рухващите цени на петрола и признаците за инертност в Китай. А за европейския банков сектор, годината започна още по-зле, изпращайки банковия индекс надолу с 23%, сравнено с 13% за широко спектърния „Stoxx Europe 600 Index” на същата дата в предходната година.
И какво се случи? В края на миналата година, банките, бяха посочени като един от най-популярните сектори за 2016, заради очакваните ползи от по-високи доходи от облигации, нарастващите инфлационни очаквания и подобрения икономически растеж. Тази перспектива, обаче, беше преди двата понесени „шамара” -ударът на резкия спад на нефта и забавянето на Китай подкопаха доверието на инвеститорите в световен мащаб.
Гарни казва, че спадът в банковите акции е "малко странен" като се има предвид неотдавнашното нарастване на европейската икономика и агресивно облекчаване от Европейската централна банка. Обикновено банките се възползват от мерки като „количествено облекчаване”, но това просто не се случи в Европа.
Той казва: „И това е доста тревожно, защото банките са много по-важни за кредитния механизъм на икономиката тук, в Европа, отколкото в САЩ. Там имате капиталов пазар, където е много по-лесно да се издадат корпоративни облигации и да получите финансиране извън търговската банкова система. Ние не разполагаме с подобна система в Европа и следователно [сегашната слабост] е малко плашеща.”
Някои от колективно слабите резултати в сектора се свеждат до изключително лошите изпълнения на редица от най-големите банки. За пример-Deutsche Bank AG, се срина с 36% за година към днешна дата, на фона на болезнено преструктуриране. И „Credit Suisse AG CSGN” са надолу с 34% за година, което се вижда от публикуваната масивна загуба за четвъртото тримесечие.

Според Гарни има и още фактори, довели до спад в сектора, не само отделните банкови проблеми. „Отрицателните лихвени проценти, определени от „ECB‘” означават, че банките ефективно трябва да плащат, за да имат пари за техните баланси, като в същото време трябва да натиснат върху нетните си лихвени маржове. Нивата на задлъжнялост са наистина високи за континента, което означава, че по-нататъшния растеж на лихвения процент за кредити, се очаква да бъде нисък.”, казва той.
И тогава идва налице въздействието от забавянето на растежа.
„Имате регулаторни правила, които трябва да влязат в играта. Това са ограничаване и съкращаване на печалбите, които можете да направите във вашето разделение на капиталовите пазари. Като цяло имате общо по-ниска икономическа активност, което също води до по-ниска активност в консултативната и „M & A” дейност. Така че, в момента изобщо не е много забавно да бъдете европейска банка.”-казва той.
„Saxo Bank” бяха „отрицателни” , когато влизаха в 2016 година, и се придържаха към песимистична прогноза в по-дългосрочен план. Въпреки че се самокритикуваха в началото на годината, Гарни каза, че са се появили краткосрочни възможности.
„В момента тук сме се позиционирали върху тактически благоприятна търговията, където отдавна са отишли европейските коли и банки [...], защото ние вярваме, че пониженията са били прекалено остри. Ние смятаме, че ще скоро банките ще влязат в обратно движение.”-казва той.
Анализатор от „UBS” препоръчва подобна опортюнистична стратегия за американските банки, които също са изправени пред унищожителни загуби тази година (макар и не толкова сериозни, колкото европейските си колеги).


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни