www.varchev.com

Всичко което трябва да знаем за петролния пазар през 2018

US Crude oil inventories vs WTI Price

Рейтинг:

12345
Loading...

През последните две години, несъмнено тече сериозна надпревара за надмощия на петролния пазар. Донякъде породен от стремежа на САЩ да стане лидер в износа на шистов петрол и донякъде заради манията по електрифицирането на голяма част от превозните средства, цената на петрола се срина до рекордно ниски цени. След това ОПЕК се намеси, чрез своята програма за съкратен добив включваща страни и извън организацията. Последните данни за успеха на програмата за съкратен добив сочат, че ОПЕК+ (Страните от ОПЕК + страните участващи в споразумението за съкратен добив) почти постигна целта си. С тези си действия повишиха значително цената на суровината и подтикнаха Щатските сондьори да увеличат драстично добива на шисти. В следствие на това добива на шистов петрол достигна рекордни нива от 7.560млн барела дневно.

Последните данни от преброяването на петролните находища в САЩ сочат ръст от 26 нови платформи, като общия брой достига 791. Новите газови находища са с 3 повече спрямо седмица по-рано достигайки 184.

Взимайки предвид данните по-горе е добре да споменем и факта, че САЩ надмина Саудитска Арабия, един от топ сондьорите в света, по добив на петрол. Последните данни от щатското енергийно министерство сочат, че добива в САЩ е достигнал 10.271млн. барела дневно, от които 7.56млн. барела са от шистови находища.

Общото производство на големите щатските шистови компании се очаква да се повиши със 110 000 барела на ден до рекордните 8.76 млн. барела на ден през Март според прогнозите на Energy Information Administration. Производството на Permian ще се повиши с 75 000 барела дневно до 2,99 млн барела на ден. Според президента на OPEC, Suhail Al-Mazriuei, повишението на шистовото производство няма да доведе до драстични промени в цената на петрола.

Освен усилията на ОПЕК+ за повишаване цената на петрола през последните месеци, USD също допринесе за ръста на черното злато. Слабият долар благоприятства за повишението на петрола, тъй като той се търгува с щатски долари. Голяма част от анализаторите смятат, че долара ще поскъпне през 2018г. на фона на очакваните 4 вдигания на лихвите от страна на ФЕД, силния икономически растеж и висока инфлация. Въпреки тези очаквания обаче, USD бележи дъно след дъно и това допълнително подкрепя суровините.

Какво да очакваме?

Последният доклад за производството публикуван от щатското енергийно министерство беше изненадващо преразгледан и прогнозата за щатския добив коригирана. Очакванията на министерството са изключително положителни, като щатския добив ще достигне 11млн барела дневно година по-рано от очакваното - през ноември 2018. Това поставя огромна въпросителна върху споразумението на ОПЕК+ и вече издишащите хазни на страните производителки.

Ако сравним графиката на щатското производство, за което стана ясно, че ще бележи ръст, с щатските запаси ще видим, че запасите имат какво да наваксват. Щатските запаси оказват много силно влияние върху цената на петрола и ако видим отново ръст на запасите до нивата над 10млн барела, WTI ще има основателен фундамент да се понижи отново под $50.

В Азия се надига и друга въпросителна покрай петрола. В края на Март Китай ще пусне за търговия фючърси върху петрола деноминирани в Китайски Юан. Ако фючърсите бъдат приети от инвеститорите и станат бенчмарк за глобалните петролни транзакции, Китай се надяват местната им валута да може да се противопостави на доминантността на USD в глобалната търговия. Това, което трябва да знаем е, че Китай вече надмина САЩ по внос и потребление на петрол. Нацията също е натрупала милиони барели за стратегическия си петролен резерв.

"Способността на чуждестранните производители и потребителите да сключват хеджиращи контракти във националния пазар на Китай, използвайки юана, напълно променя играта", каза John Browning, от Shanghai-based BANDS Financial Ltd.

"Освен потребителите и производителите, за инвеститорите и арбитражите на стоковите пазари на китайските фючърсни стокови пазари има дълбоки резерви на ликвидност, към които международните търговци търсят достъп от много години", каза Browning.

Как ще отвърне ОПЕК+ на всичко това?

Единственият вариант пред страните членки в картела е да увеличат съкращенията. Това обаче никак няма да се хареса на Русия, която е против това САЩ да заема все по-голяма част на петролния пазар. От друга страна по-малките страни от организацията вече изпитват сериозни затруднения с това да запълват успешно бюджетите си, тъй като износа им драстично спадна. Следващата среща на ОПЕК ще се състои на 22 Юни във Виена, а пазарните участници очакват тя да бъде много спорна. Очакваме големите производители като Саудитска Арабия и Иран да поискат удължаване на програмата за съкратен добив след края на 2018г. или да увеличат обема на съкращенията. От друга страна както споменахме ще стоят Русия и по-малките производители, които трудно покриват бюджетните дефицити. В крайна сметка най-вероятно няма да се стигне до окончателно решение, а това би сринало цената на черното злато обратно до $50 за барел.

Източни: Bloomberg Pro Terminal

Jr Trader Petar Milanov


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни