www.varchev.com

Дълговете на петролните компании нараснали с 1/3 през 2016г.

Рейтинг:

12345
Loading...

Ръстът на задълженията засилва уязвимостта на компаниите от нов спад на цените на петрола.....
Нетните дългове на най-големите западни петролни компании са се повишили с една трета през последната година, което засилва тяхната уязвимост от пореден спад на цените на петрола, коментира Financial Times.

Общият нетен дълг на 15-те най-големи американски и европейски петролни групи е нараснал до 383 млрд. долара в края на март, като се е увеличил с 97 млрд. долара за 12 месеца, сочат отчети на компаниите, анализирани от Bloomberg.

Приходите на петролните компании се сриват в резултат на силния спад на цените на суровия петрол, който започна през лятото на 2014 г. Въпреки че компаниите рязко свиват капиталовите и оперативните си разходи, повечето е трябвало да вземат заеми, за да финансират инвестиционните си програми и плащането на дивиденти.

Ръстът на дълга е бил особено рязък през първото тримесечие на тази година, когато цените на петрола спаднаха до около 27 долара за барел.

Макар че лихвените проценти са на рекордно ниски нива, а цените на петрола оттогава се възстановяват, като миналата седмица приключиха на равнище от около 49 долара за барел, нарасналата задлъжнялост на индустрията означава, че тя ще се изправи пред по-сериозни трудности, ако петролът отново поевтинее.

Това вероятно ще означава още загуба на работни места и намаляване на инвестициите, както и възможно понижаване на дивидентите и повече отбранителни сливания и придобивания.Част от ръста на петролните дългове през последната година се дължи на 19-те млрд. долара, нужни за придобиването на BG Group от Royal Dutch Shell.

Всички големи компании обаче отчитат остро повишение на своите заеми.

Нетните задължения на ExxonMobil са се увеличили до 38,3 млрд. долара в края на март от 27,6 млрд. долара преди година, а тези на ВР – до 30,6 млрд. долара от 24,6 млрд. долара за същия период.

Увеличаващите се дългове и все по-ниските очаквания за бъдещите цени на петрола накараха много агенции да намалят кредитния рейтинг на петролните компании, като Exxon миналия месец изгуби първокласния си рейтинг ААА от Standard & Poor's.Въпреки че възстановяването на цените на петрола подобрява паричните потоци към компаниите, а те продължават да намаляват разходите, те все още са изправени пред финансови трудности със сегашните цени на петрола.

Джейсън Блум, директор на проучванията на суровините в Invesco PowerShares, казва: „Цените на сегашните нива са голям проблем не само за по-малките компании за проучвания и производство, но и за големите“.

Въпреки че американската ConocoPhillips и италианската Eni намалиха дивидентите си, повечето най-големи щатски и европейски петролни компании са ангажирани с поддържането на плащанията си към акционерите, което ограничава възможността им да инвестират в бъдещо производство.Chevron от големи разработки, които могат да отнемат много години и милиарди долари за завършване, към по-малки и по-гъвкави проекти. ВР също се отказва от скъпи проучвания, които могат да отнемат най-малко десетилетие, за да се изплатят.


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни