www.varchev.com

Държавният дълг на САЩ надхвърли US-GDP. Има ли повод за тревога?

Рейтинг:

12345
Loading...

Debt-Nat-2015Държавният дълг на водещите икономики – САЩ, Япония, Германия Франция и Италия образува системната структура на световните финанси. Ако една от тези страни обяви под някаква форма дефолт, най-вероятно системата ще рухне. Европейските гиганти се стремят да не преминават прага от 80% от БВП, но очевидно не са особено успешни (или настоятелни). В Европа това ниво се тълкува като заплаха за финансовата стабилност, а европейската дългова натовареност остава един от големите проблеми за ЕЦБ, актуален продължително време в голяма част от еврозоната и особено видим към момента в Италия.

US Public Debt 90-15Япония няма подобни притеснения, САЩ – още по-малко. При US-GDP около  $ 18,2 трлн., американският дълг вече прехвърли  $ 19 трлн., а според прогнозите към 2026 ще премине границата от 30 трлн. За период от 50 години, Конгресът на САЩ  одобри разширение на кредитните лимити повече от 80 пъти. Последното вдигане беше през октомври 2015 – на  $ 20 трлн. Към края на януари 2016, чужди правителства притежават около $ 6,126 трлн  от дълга на САЩ. Най-голям дял в US Treasuries имат Китай  ($ 1,264 трлн.) и Япония ($ 1,145 трлн.).

За цялата им история, при US Treasuries все още няма случай на кредитно събитие, което е причина (заедно с куп други фактори, разбира се) да се приемат като едни от най-стабилните инвестиционни инструменти.

US national debt 2010-2020На фона на спада при commodities и общия срив на развиващите се пазари, глобалната волатилност предизвиква преливане на капитали към нискорискови активи, вкл и към US Treasuries. Явно нарастващият дълг на САЩ не притеснява държавите, които само през януари са увеличили експозициите си със $78 млрд. Тук има съществено влияние и повишението на лихвените нива от ФЕД. Динамиката по книжата се формира от поведението на FOMC и свързаните с това очаквания, особено на фона на очертаващата се все по-силна дивергенция в лихвените политики на ФЕД и останалите водещи централни банки.

Тенденцията в момента е към известно забавяне, след изявлението на Джанет Йелън пред Конгреса. Тя подчерта, че новото повишение може да бъде отложено поради силния долар. Темповете на затягане, според Йелън, трябва да бъде плавен, защото „финансовите условия в последно време все по-малко поддържат икономическия ръст“. Представителите на FOMC прогнозират, че инфлацията ще бъде ниска в продължителен период от време, което предполага изчакване. През следващите 3 години, ФЕД планира по-бавна лихвена динамика, а именно: 1,4% до края на 2016, 2,4% към края на 2017 и достигане на 3,3% в края на 2018.

GT10:GOV YIELD продължава да се колебае на нива под 2% (1.67%), което показва затихване на очакванията относно активността на Федералния Резерв, докато условният еквивалент за безрискова доходност (GB3:GOV YIELD) се понижи до 0.30%. В 20:00 (бг-време) предстои аукцион на 30-Year U.S. Treasury Bonds, който ще покаже има ли някаква нова динамика в настроенията след поредната изява на Джанет Йелън.

G.Hristov / Head of Fundamental Analyzes

 


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни