www.varchev.com

Забавяне на растежа е единствения начин ФЕД да се бори с растящата инфлация

ФЕД

Рейтинг:

12345
Loading...

Миналата седмица пазарите за облигации на Wall Street приключиха с интересен завършек: въпреки ръстa в инфлацията както на цените за крайния потребител (CPI), така и в цените на производителите (PPI), кривата на доходност показваше очаквания за намаляваща инфлация в бъдещето.

Доходността от дългосрочни облигации се състои от реална лихва, плюс премия за инфлацията, която инвеститорите очакват в бъдещето. Тази премия за инфлация отразява очакванията на пазара за промените в покупателната стойност на парите.

На повърхността, текущата крива на доходността показва, че пазарът вярва, че Федералният резерв ще успява да държи инфлацията под контрол в бъдещето. Друга перспектива, обаче, е че Федералният резерв води икономиката към период на слаб ръст в икономиката - идея, която контрастира с очакванията на президента Доналд Тръмп за огромен ръст в консумацията и икономическия продукт от 5% годишно.

Имайки предвид Федералния резерв, има няколко неща, които трябва да знаем.

Първо, ефективната лихва, на която американските банки заемат долари от ФЕД (federal funds rate), е 1,9%. Ако използваме инфлацията в цените за крайния потребител от 2,4% като мерило за загубата на покупателната стойност на парите, то реалната лихва (след инфлация) става отрицателна. Ако използваме друг индекс за промяна в цените за потребителите, core private consumption, инфлацията в САЩ е 1,9%; следователно реалната лихва е 0%.

Лихвата, на която банките заемат пари от Фед е единствената лихва в икономиката, която Федералният резерв контролира директно. Отрицателни (или 0%) реални лихви по време на ускоряваща инфлация не е ситуация, която вдъхва вяра в идеята, че опитите на Федералния резерв да поддържа стабилност в цените ще бъдат изпълнени без да се наранява ръстът в икономиката.

Освен това, имайки предвид ускоряващата инфлация, Федералният резерв увеличава лихвите твърде бавно имайки предвид инфлационният натиск в пазарите на труда и пазарите за битови продукти. Федералният резерв е премахнал 233 милиарда долара от ликвидност от началото на 2018, но монетарната база (м0) миналия месец беше 3,6 трилиона долара: пет пъти повече сравнено с нивата преди кризата.

И най вече, Федералният резерв не може да контролира проблемите, които директно причиняват инфлация и негативен сентимент в бизнеса.

Това са структурни проблеми, на които Фед ще трябва да отговори спрямо ефектите, които тези проблеми упражняват върху БВП, заетостта и стабилността на цените.

Липсите на работна ръка, например, трябва да бъдат разрешени чрез специфична политика за увеличаване на заетостта с цел една част от тези 95 милиона американци, които са извън пазара на труда да се върнат. През изминалите 12 месеца броят на хората на пазара на труда не се е променил, което се отразява в ръст в заплатите през последната четвъртина на миналата година и първата четвъртина на тази година. В резултат на това, разходът за единица работна ръка се е увеличил с 1,6% на годишна основа.

В отговор на това, бизнесът ще увеличава цените на продуктите си, за да предпази маржа си, а Федералният резерв ще трябва да продължава политиката си да отнема ликвидност от пазара, за да намали търсенето на труд и да поддържа стабилност в цените.

Покачващите се разходи в секторът на услугите, като здравеопазване, недвижимо имущество и транспорт също са важни, защото продължават да се покачват с между 3 и 4% на годишна основа.

По-високи цени на енергията е друг важен проблем. Миналата година, цената на енергията се е покачила с 12%, като цените на горивата се покачват с между 25% и 35%.

Последният инфлационен натиск идва от търговския конфликт между САЩ и Китай, и САЩ и ЕС. Търговският конфликт ще има директен ефект върху цените в една трета от американската икономика, но вторичните ефекти от търговския конфликт ще бъдат усетени във всяка част от икономиката. През 12-те месеца от юни миналата година до юни тази година, цените на внос в САЩ се покачват с 4,3%, водени от внос на енергия (чиито цени скачат с 33,8%).

Имайки предвид привидно нерешимите проблеми на Вашингтон с Китай и ЕС, увеличаващите се търговски бариери ще продължават да се изразяват в увеличаване на цените.

САЩ не постига никакъв прогрес в опитите си да намали търговския си дефицит с двата най-големи търговски партньори. Между януари и юни тази година, търговският дефицит с ЕС се увеличава 11%, а с Китай 8,6%.

Увеличаващите се цени на трилионите долари внос от ЕС и Китай ще бъдат голям инфлационен шок за икономиката.

Друг шок може да бъде политиката на Вашингтон да санкционира търговията с определени външни пазари. Иран, Северна Корея, Русия и Турция са основните примери за това.

ЕС не успява да изпълни исканията на САЩ да отвори земеделските и енергиините си пазари, а сега трябва и да има предвид заплахата, че Европа не може да търгува с Иран и САЩ едновременно.

Икономическите санкции ще продължат да дестабилизират търговските потоци по света (както за стоки, така и за финанси). Ще имат и негативен ефект върху инвестициите в чуждестранни проекти, както и сентимента на бизнеса в големите световни икономики; дори и съществуването на някои от световните икономики може да се окаже под заплаха.

Опасността е, че санкциите - търговска война - могат да доведат до военни конфронтации между ядрено-въоръжени държави. Китай, например, смята да игнорира американските санкции върху Иран. Китай и Русия обмислят и промени в санкциите си върху Северна Корея.

Всеки, който вярва,  че монетарната политика може да поддържа стабилност в цените - инфлация между 0 и 2% - заедно с растяща икономика трябва да помисли отново.

В този етап на бизнес цикълът - където инфлационният натиск е воден от монетарен и фискален стимул - е трудно да се намери истински баланс между ръст в икономиката и инфлацията.

Затова и Европа (и най-вече Германия) и Китай не бързат да разрешат търговските си проблеми със САЩ. За тях всичко е наред докато растящата американска икономика изкупува продуктите им. За тях времето за разговор ще дойде когато силният инфлационен натиск ще принуди да Фед да предприемат истинско монетарно свиване (покачване в реалните лихви) - впускайки американската икономика в неконтролируем спад.

Източник: CNBC

Снимка: pixabay.com


 Trader Velizar Mitov
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни