www.varchev.com

Задлъжнялостта на енергийните компании в САЩ - следващата бомба на пазара ?

Рейтинг:

12345
Loading...

Часовникът тиктака все по-силно за силно задлъжнелите петролни и газови компании, както и за банките с най-високи съотношения на енергийните заеми. Много от тези енергийни компании имат толкова големи задължения, че ще останат токсични инвестиции през годината, дори и ако цените на петрола скочат.

След краткия ръст, който подхрани надеждите за траен обрат в енергийния сектор, цените на петрола отново започнаха да се понижават миналата седмица, като причината бяха данните за увеличаването на резервите, което врна страховете за дълговете и големият риск.

Миналата седмица бяха разпостранени и данни, че след като цената премина над 37 долара много платформи в САЩ, които бяха спрени отново са възобновили добива. Това вероятно отново ще натежи на пазара.

Неагативната тенденция може да се възобнови, след разочароващият отчет на Petróleo Brasileiro S.A. - Petrobras (PBR - Вземи доклад), който показа най-голямата си тримесечна загуба от $ 10 милиарда досега през четвъртото тримесечие на 2015 г., което се дължи на ниската цена на петрола, амортизирани активи и масивния дълг.

Свръх предлагането и шистовия петрол в САЩ са проблем за следващото половин десетилетие. Големите дългове в сектора, голямото му разширение последните 10 години и ниската рентабилност пораждат много въпроси на пазара. Ако цените останат ниски може да станем свидетели на вълна от просрочени плащания и фалити, които ще доведат до сериозно понижение на пазара на акции.
хванати в менгемето на спада на приходите и нарастващите дългови задължения:

Linn Energy (LINE - Get Report) (-96.03%); Chesapeake Energy (CHK - Get Report) (-70.11%); SeaDrill (SDRL - Get Report) (-67.50); Marathon Oil (MRO) (-60.99%); Anadarko Petroleum (APC) (-44.39%); Transocean (RIG) (-38.81%); and ConocoPhillips (COP) (-36.69%). През изминалата година, Енергийния ETF Select Sector SPDR ETF (XLE) се понижи с 19.72%.

Анализаторите очакват най-малко 500 енергийни фирми да фалират през 2016 г., заради невъзможността да се покриват кредитите при тези обстоятелства. Всъщност затруднените компании като Chesapeake са принудени непрекъснато да отричат слуховете, че компанията е на път да "обърне корема нагоре"

Броят на енергийни кредити, които са в опасност от неизпълнение на задълженията може да скочат над 50% през тази година, представяйки огромни проблеми за няколко големи банки. Общият дълг в целия сектор на нефт и газ са достигнали $ 3 трилиона през 2014 г., или около три пъти повече от сумата през 2006.

Когато цените на петрола се въртяха около $ 100 за барел, много банки отпуснаха кредити на процъфтяващата тогава енергийна индустрия. Когато цените започнаха да се сриват обаче много банки отново видяха, че в портфейлите им има силно токсични инвестиции.

Тези три банки са сред най-уязвимите от неизпълнение на дълговете на енергийните компании:

Bank of America (BAC) - отпуснала $ 21,3 млрд в енергийни кредити, или 2,4% от общите й приходи, което представлява най-голямата експозиция на енергийния сектор в някоя голяма банка в САЩ, по отношение на приходите.

Citigroup (C) държи около $ 20,5 милиарда от кредитите в енергийния сектор или 3,3% от общия размер на кредитите.

JPMorgan Chase (JPM) има $ 13,8 млрд в кредити на енергийни компании от нефтената и газовата промишленост, за 1,6% от общите приходи на банката.

Инвеститорите ще следят отчетите, които започват другата седмица в САЩ и ако енергийните компании отново разочароват пазара може да видим понижения на индексите.

Ако се случи най-лошото и цените на петрола се задържат ниски може да видим бомба не само при енергийните акции но и при банковите акции

Стефан Д. Ангелов - Head of Stocks Trading


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни