www.varchev.com

Защо Китай не може да се съюзи с Япония

Рейтинг:

12345
Loading...

На всички е ясно, че търговските взаимоотношеия между Китай и САЩ са на стойност трилиони долари, но какво би се случило ако тези взаимоотношения се прекратят.  Подобен сценарии би довел до икономическа катастрофа и в двата региона, тъй като двете страни са целеви пазар за износ на стоки помежду си. Тези събития ще бъдат най-силно отразени от фондовият и валутният пазар, а в следствие на това можем да очакваме силно влошаване на икономическите показатели на страните от двата региона, а при задълбочаване на проблема и в целия свят.

Защо обаче амбициите на Китай за доминираща страна в региона стигат винаги до задънена улица?

Поставете се на мястото на китайски стратег, размишлявайки как да подкопаете доминиращата роля на САЩ, която поддържат в Източна Азия след края на втората световна война.

Пекин вече е изградил флот за да предизвика САЩ в тихия океан и да установи военни бази на изкуствени острови в Южно-китайско море. Тъй като Доналд Тръмп предизвика тревога сред американските съюзници в световен мащаб, Китай се опитва да съблазни азиатските си съседи за да ги вкара в нов военен клуб.

Въпреки тези си действия, Пекин никога не е опитвал единственият ход, който в един момент би могъл да унищожи американските интереси в региона, а оттам и в света, а именно, да развали дългогодишното сътрудничество между САЩ и Япония. Ако Китай, като супер сила за Азия успее да осигури военна сигурност за Япония, щатското влияние в региона ще спадне до минимум.

Защо тогава Китай толкова силно излъчва враждебност към Япония, вместо да се опитва да я съблазни?

Конвенционалното обяснение е, че Пекин не се осмелява да говори с Токио, защото китайците остават колективно обидени за агресията и жестокостите на Япония по време на Втората световна война и последващия отказ на страната да се извини за тях. Но този възглед не се задържа.

Реалното препятствие за помирението между Китай и Япония се крие в начина, по който техните войни през историята са завладени от вътрешната политика на двете страни, изостряйки естественото им съперничество като двете големи сили на Азия.

С течение на времето политиката към Япония стана толкова чувствителна, че всеки китайски служител, който се застъпва за помирение, рискува изцяло кариерата си. Разбира се, чувствителността в китайско-японските отношения е едновременно и от двете страни. Китайските експерти в Япония също са подложени на натиск. След 90-те години дипломатите на Япония в Китай, бяха изоставени и репресирани, докато не изпаднат от системата. По този начин втората и третата икономики в света не успяват да разговарят помежду си и да изграждат стабилни отношения.

Лидерите на Пекин, а и на Токио все още използват властта си, за да натякват на гражданите, че Китай е враг на Япония и Япония враг на Китай.

Докато Китай има намерения и се опитва да се развие като супер сила в региона, Япония ще иска да запази американските войски в региона. Япония не може да се справи сама с Китай, а ядреният арсенал на Северна Корея само изостря отношенията между двете страни. Ако САЩ се изтеглят от региона, това ще изнерви властите в Япония и можем да очакваме по-остри реакции от нейна страна.

Едва тогава Китай би могъл да се възползва и да привлече Япония като съюзник.

Източник: Wall Street Journal

Jr Trader Petar Milanov

Wall Street Journal: Why China Can’t Stop Hating Japan


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни