www.varchev.com

Какво е бъдещето за банките?

Рейтинг:

12345
Loading...

Промените в банкирането са най-осезаеми, когато контрастираме начинът по-който банкират по-младите с традиционния начин на банкиране. Мобилното банкиране и онлайн банкирането позволява гъвкавост и бързина, пестят време и най-вече не изискват редене на опашки. Вече е и изключително лесно да се инвестира през онлайн платформи: особено след като J. P. Morgan обяви, че ще предлага до 100 безплатни трейда (на акции или ETF) в първата година на своите над 47 милиона клиенти. Контрастът между това и реденето на опашка в банката е огромен.

Това, обаче, не означава, че личното обслужване в банките умира. Много по-възрастни хора, които не умеят да боравят с технологии или не искат да доверят банкирането си на онлайн платформа, ще останат ключов сегмент за обслужване за банките. Това е нещо, което често се забравя на фона на впечатляващия напредък във финансовите технологии, fintech. Въпросът за банките е стратегически. Те могат да се специализират в обслужването на клиенти, и да оставят финансовите технологии на многото амбициозни млади start-ups. Могат и да се концентрират както върху технологии, така и върху обслужване на клиенти. Но за банките няма вариант да изоставят личната връзка с клиента за сметка на технологиите.

До 2050 броят на хора над 65 ще надвиши броят под 5-годишна възраст за първи път в човешката история. Тези демографски промени дават на банките възможност да спечелят застаряващото поколение с по-добро и по-удобно лично обслужване. Тези възрастни не са изолирани от икономиката. В проучване на Bank of America Merrill Lynch се изчислява, че хората над 50-годишна възраст отговарят за близо 60% от харчовете на крайни потребители в САЩ и 50% във Великобритания.

UniCredit, една от най-големите европейски банки, има специален комитет, който се занимава с прилагане на идеи за обслужване на по-възрастни клиенти. Като част от тази стратегия банката тренира 2000 специалиста, които да правят посещения у дома, за да улеснят възрастните хора, за които стигането до банката може да представлява трудност.

Goldman Sachs, Deutsche Bank и Morgan Stanley целят да привлекат по-заможни пенсионери, с цел да инвестират спестяванията им.  Частното управлението на спестявания и пенсионни фондове вероятно ще бъде един от бързо-растящите финансови сектори. В проучване на HSBC в 15 развити държави, един от осем интервюирани не очакват да могат да се пенсионират със спестяванията си. Тази липса на спестявания може би ще отключи и най-големият източник на спестявания за застаряващите: недвижимото имущество. Според L&G, великобритански застраховател,  британците над 65-годишна възраст имат домове на стойност над 1,3 трилиона паунда. Чрез ипотеки и други лизингови услуги, пенсионерите ще могат да отключат тези спестявания за пенсията си.

Разбира се, в сферата на финансовите технологии, малките, гъвкави компании, които не отговарят пред милиони клиенти и партньори, имат преимущество. Това не означава, че банкирането умира. Застаряващите поколения дават на банките възможност да доминират в нишата на обслужването и личното отношение към клиента.

Източници: The Financial Times Limited, CNBC

Original post: CNBC

Снимка: pixabay.com


 Trader Velizar Mitov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни