www.varchev.com

Какво стои зад разпродаването на акции на световните пазари?

Рейтинг:

12345
Loading...

Инвеститорите избягват акциите и вървят към „убежища” като облигации и злато, задвижвани от опасения за икономическия растеж на ефективността на политиките на централните банки.

В същото време, рухвайки, енергийните цени слагат край на икономиките на страните производителки на петрол, допълнително разцепвайки глобалния икономически растеж.

Само преди шест седмици все още се очакваше ниските цени на петрола да смекчат световната икономика и решението на Федералния резерв да повиши лихвените проценти за първи път след края на финансовата криза през 2008 г., беше широко разглеждано като вот на доверие, че най-голямата икономика ще продължи да расте.

В допълнение към продажбите в САЩ, основните борсови индекси в света също са силно засегнати, въпреки усилията на централната банка на Япония и Европейската централна банка, да стимулират растежа, чрез по-ниски лихвени проценти.

Големи институции и държавни инвестиционни фондове, които взаимстват с евро и йена, се продавали по-рисковите активи, а сега се купуват обратно тези валути, подкопавайки усилията на централните банки.

Ето някои от главните проблеми, тежащи на пазара в момента.

Коя е най-голямата причина за разпродаването?

„Разпродаването” във фондовите пазари, което започна в края на миналата година се задълбочава, тъй като банките се борят с последиците от отрицателните лихви в някои части на Европа и Япония и „изправянето на кривата” на доходност на хазната на САЩ .

„Една от най-новите теми в пазарите е, че това (количествените облекчения) поврежда банките и следователно изостря риска в заобикалящата ги среда", казва Стив Енглендър, директор и ръководител на „G10 FX Strategy” на „Citigroup” в Ню Йорк.

Отрицателните лихвени проценти по депозитите на Централната банка и на доходността на държавните облигации подкопават традиционната способност на банките да печелят от разликата между разходите по заеми и кредитната възвръщаемост.

Банките трябва да плащат, за да държат парите си централни банки или да купуват нископродуктивните държавни облигации, като същевременно продължават да плащат по депозитите на клиентите си, така че те да не изтеглят парите си.

Със спад от 18 на сто от годината, „S & P 500 Financials” са с далеч по-лоши резултати в сектора през 2016.

Докато Федералният резерв избягва въвеждането на отрицателни темпове за запасите, в заседанието на Конгреса в четвъртък, председателят Джанет Йелън заяви пред депутатите, че ще преразгледат отрицателните лихвени проценти, ако е необходимо.

„Не искам да слагаме това на дневен ред”, казва тя.

А не е ли енергетиката проблемът?

По-високите нива на производството на нефт на САЩ, благодарение на „фракинг” технологията, заедно със свръхпроизводството от Саудитска Арабия, допринесли за пренасищане с петрол в целия свят, което предизвика рязък спад на цената на енергийната и други суровини в началото на миналата година.

При 27 $ за барел, цените на петрола в момента са достигнали тези отпреди 13 години и някои анализатори казват, че очакват да видят цените да продължат да спадат.

Рухващата цена на петрола доведе до резки съкращения в икономиките на страните производителки на петрол, и избута нагоре доходността от корпоративния дълг, което води до неустойки в енергийния сектор.

„Инвеститорите, чиито поминък се върти около нефт, и газ и техните суровини, се ликвидират, защото те се нуждаят от пари в брой", каза Стивън Масока, главен инвестиционен директор в „Wedbush Equity Management” в Сан Франциско.

Какво следва за федералния резерв?

Пазарите вече не очакват ФР да продължи с планираното повишаване на лихвения си процент през тази година. Пазарът на федералните фондове сега показва на търговците да не очакват повишаване на лихвите поне до февруари следващата година. В един момент в четвъртък, контрактите бяха дори стигнали до цена, с много нисък процент за тази година, и инвеститори заявиха някои несъгласия за цените на златото, което се дължи на възможността за намаляване на процента.

Този ход е бил придружен от бърз спад в „спреда” между краткосрочните и дългосрочни ценни книжа на трезора на САЩ. Разликата между 2-годишно доходност и 10-годишна доходност, е намаляла до 0.95 процентни пункта, най-тясната от декември 2007 г. Изправянето на кривата на доходност е често предшестващо рецесии в миналото.

Стесняването на „спреда” показва, че инвеститорите са по-малко убедени в икономическия растеж, въпреки че Йелън заяви пред Конгреса в четвъртък, че икономиката на САЩ е достатъчно силна, за са може ФР да се придържа към плана си за постепенно повишаване на лихвените проценти.

„Част от проблема е, че в момента Федералният Резерв е в „ничия земя”: не достатъчно „миролюбива в мира” и не достатъчно „войнствена във войната”, така че е „незадоволителна” от всяка една гледна точка в инвестиционните пазари.”, каза Тери Спат, главен инвестиционен директор в Санта Моника.
Кога ще спре спада при стоковите пазари?

Има няколко признаци, че инвеститорите са в „дъмпинг” на стопанствата им на едро, което обикновено е знак, че пазара е стогнал дъното, каза Алън Гейл, директор на разпределение на активите в „RidgeWorth Investments” в Атланта.

"Все още изглежда, се фокусира върху конкретни въпроси, независимо дали става въпрос за кредити или за петрол. Но има и ясни признаци, че пазара се „предава” и ние трябва да следим за признаците на капитулация”, каза той.


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни