www.varchev.com

Как централната банка предпазва икономиката от прегряване

Central bank protector

Рейтинг:

12345
Loading...

Всеизвестен факт, е че дори и когато икономиката се представя добре и темповете на разширение са нарастващи, може да има спънки. Една от главните роли на централната банка е да се намесва на пазара, когато е наложително: лагване на икономиката ( което се случва често) или в по-редки случай "прегряване на икономиката".

Кога може да се случи прегряване на икономиката? Наблюдаваме бързо развитие на всички сектори, почти никаква безработица, инфлацията е около таргета на централната банка, лихвените проценти стимулират икономиката достатъчно. Всичко звучи добре.. защо тогава се появява проблем?

След определен период на нормализирани инфлационни нива и лихвени проценти, производителите в икономиката се приспособяват към икономическите условия и започват да произвеждат по-ефективно. Проблема идва, когато техните inventories ( запаси) се увеличат, което се случва почти винаги в състояние на подем, а търсенето на стоките остане същото. Когато настъпи този момент - на прекомерно голямо предлагане и производство, но ниско или непроменено търсене - икономиката прегрява и започва цикъл на свиване. Пазара е залят със стоки, за които няма търсене или стоките просто стоят в складовете на производителите без да реализират печалба. Ако този период продължи достатъчно дълго, обикновено производителите започват да работят на загуба и в крайна сметка фалират.

Какво може да направи централната банка?

Първосигнално, банката трябва правилно да оцени какви са възможностите пред икономиката. Има ли очаквания за намаляване на производството без това да навреди на производителите или очаква ли се повишение на търсенето и потреблението. Какви са инфлационните очаквания и до колко лихвения процент е адекватен спрямо тези очаквания.

Най-силния инструмент на централната банка е промяната на базисния лихвен процент. При прекомерно голямо предлагане, най-логичното решение на банката е да понижи лихвения процент. Понижението на лихвения процент ще даде възможност на потребителите да взимат по-евтин кредит и по-този начин да налея пари в икономиката = закупуване на стоки от производителите. По-този начин производителите ще успея да продадат запасите си и да увеличат кешовия си поток, което ще ги предпази от фалит.



Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни