www.varchev.com

Капиталите изтичат рекордно от развиващите се пазари.

Рейтинг:

12345
Loading...

За първи път от близо 30 години се наблюдава чист обем на изходящия капиталов поток за над $ 0,5 трлн.

През 2015, отново, след далечната 1988, бяха отчетени (от Institute of International Finance) изходящи капиталови потоци от общо 30 развиващи се пазара, с приблизителен обем $541 млрд. Тенденцията е валидна и за 2016, особено при предстоящата промяна на американската монетарна политика.  Анализът вижда края на възходящия суперцикъл на ЕМ.

Инвестиционният приток за 2015 ше се окаже най-слаб, сравнено с периода от 2008 (около 2% от общия GDP, спрямо 8% през 2007). Натискът върху активите при развиващите се страни изглежда познат - високата дългова натовареност, най-вече при корпоративния сектор. По този начин рисковата премия при ЕМ достига все по-високи нива. Най-бързо губят стойност активите в страни с големи дефицити по текущата си сметка, с не особено оптимистична макро - политика и високо ниво на дълг, номиниран в чужда валута. Най-високи към момента, според IIF, са рисковете в Бразилия и Турция (валутите им, между другото, отбелязаха от началото на 2015 до днес спад с -45% и -30%). Отслабването на юана допринесе за силно капиталово изтичане от Китай, въпреки административните усилия на правителството. Световната банка очаква икономическият ръст на Китай да достигне 7% през 2015 г. и постепенно да продължава да се забавя през следващите две години.Икономическият ръст в Източна Азия се очаква да достигне 6,5% през 2015 г., отстъпвайки спрямо предходните темпове.

От друга страна, около 60% от световното производство фактически се намира в доларова зона. На тези пазари валутите са фиксирани спрямо USD или се движат в тясна корелация с него. По данни на Световната Банка, САЩ допринася за 23% от световния GDP, но американските фондове управляват около 55% от световните активи. Нарастващата диспропорция между икономическа и финансова мощ в САЩ създава проблеми, защото ако в един момент Фед се затрудни да действа като кредитор от последна инстанция (при една криза на доларовата ликвидност) най-вероятно ще последва колапс, както на външните пазари, така и вътре в равновесието на самата американска икономика.

В ЕМ, които продължително време бяха един благодарен "доларов" пазар, ресурсът става все по-оскъден и скъп, а очакванията за инфлацията песимистични. Високата кредитна натовареност, особено при поскъпването на долара, ще създаде още условия за обезценка на местните активи, както и нарастващ риск от все по-слаба покупателна способност и лоши кредити, което може да се тълкува дори и като сигнал за възможна банкова криза.Най-големите развиващи се страни се възстановяваха от световната криза, чрез форсирана кредитна експанзия, но сега растежът се забавя, кредиторите се съсредоточават към преструктуриране на дълговете, а компаниите към ребалансиране на показателите спрямо заемния капитал.

Трейдърите трябва да контролират прецизно излагането си на тези рискове, независимо от факта, че те не са свръх-краткосрочни. Комбинацията, предизвикана от дългия период на "евтини" пари в САЩ, съчетани със спадащите активи в ЕМ и срива в Китай, са потенциален двигател на резки колебания при индексите, висока валутна волатилност, неочаквани пропадания при comodities и нарастващ брой спекулации със страховете на дълговия пазар.

JrTrader G.Hristov


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни