www.varchev.com

Кои са следващите слаби звена в развиващите се пазари?

Рейтинг:

12345
Loading...

След сривовете на най-слабите звена в развиващите се пазари, Турция и Аржентина, е време да търсим следващите държави, които са характеризирани от високи нива на външен дълг и икономически бум, финансиран от заеми на ниски лихви (често заеми в долари, образувани, когато доларът беше евтин, 2011-2014). Един начин да намерим следващите такива звена е като използваме reserve coverage ratio на МВФ, което е съотношението между валутните резерви на държавата и краткосрочния дълг на държавата. По-детайлно описание на измерването можете да намерите в тази публикация от МВФ.

Стойност под 1 е признак на уязвимост: има висока възможност дадената държава да не може да покрие външния си дълг. Това, разбира се, прави валутите на държавата уязвима от спекулативна атака. Турция, например, има reserve coverage ratio от 0.52. Аржентина - 0.42.

Разглеждайки държавите с високи нива на външен дълг, има няколко, които смятаме, че са особено уязвими на дългова криза. Държавите не са тези с най-ниско reserve coverage съотношение. Избрали сме държави с ниско reserve coverage съотношение, които също така са относително големи и имат развити финанови пазари.

Картата от МВФ показва с червено най-уязвимите държави, а със синьо и светло-зелено леко уязвимите икономики.

В Европа, освен Турция (със съотношение от 0.52) изпъкват балтийските държави: Латвия, Литва и Естония; всяка от тях има reserve coverage съотношение под 0.5. Полша, една от най-бързо растящите в Европа, също е уязвима със съотношение от 1. Тази уязвимост е усилена и от факта, че Полша е заобиколена от други финансово уязвими държави: Украйна, балтийските държави и Беларус. Друга държава със слабо покритие на външния си дълг (както и отслабваща икономика) е Южна Африка. Натискът върху ранда (ZAR) вече започна, както описахме в статията от миналата седмица: USD/ZAR: рискът от Зимбабвефикация.

Разбира се, едно съотношение не означава нищо само по себе си. Това, което ще следим са сигнали на техническата картина, които ще ни подскажат за слабост във валутата. Както видяхме в Турция и Аржентина, първоначална слабост във валутата в комбинация с финансова уязвимост създават валутни кризи. За трейдъра, това са възможности.

Техническа картина: USD/PLN (Polish zloty)

В момента USD/PLN се намира в краткосрочна корекция, която очакваме да продължи до около 3.675. В зоната около 3.675-3.68, USD/PLN е подходяша за отваряне на дълги позиции в посоката на цялостния тренд, тъй като цената се намира в долната част на флаговата формация.

Вход: около 3.68

S/L: 3.638

Източник: IMF

Графика: IMF DataMapper


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни