www.varchev.com

Кой печели, когато световните валути се обезценяват?

Рейтинг:

12345
Loading...

Валути се обезценяваха в целия свят.

Бразилският реал е загубил 28% спрямо долара само тази година. Турската лира 20%, колумбийският песос 23% и индонезийската рупия е надолу с 11% спрямо долара през 2015.

На пръв поглед, това са тревожни ходове. И все пак, по-нисък курс на валутата  е нещо, което някои страни всъщност искат.

Китай например обезцени юана си с 2% през миналия месец, най-големия си ход от две десетилетия насам. Експертите смятат, че основната мотивация е да се направи износа на страната по-привлекателен за международните купувачи.

Разбира се, по-слабата валута помага на износа, който в крайна сметка може да вдигне икономиката.

"Не бих се изненадал, ако можем да кажем, че за две години на отслабване на валутите е довело до по-добро представяне на глобалната икономика", казва Нийл Шиъринг, главен икономист развиващите се пазари в Capital Economics.

Въпреки това, в краткосрочен план понижаваща се валута е отражение на слабост в страната

В действителност, драматичните спадове на световните валутни са причина за азиатската финансова криза от 1997 г., която беше предизвикана от девалвацията на тайландски бат, който се понижи с 20% за един ден. Тази криза отекна в света изпращайки международните фондови пазари до рекордно ниски нива и разклати доверието на инвеститорите в региона за повече от десетилетие.

Какво се крие зад последните валутни понижения?

Последният период от спада на валутите е пряко свързано с драматичните спадове в цените на суровините

Много страни като Бразилия са прекалено зависими от износ на стоки като желязо, мед, соя и масло. И почти всички от тези стоки се сринаха до шест-годишно дъно през тази година, произтичащи от намаляването на търсенето в световен мащаб, особено от Китай.

Забавяне на Китай сложи спирачка на ненаситното търсене на природни ресурси.

Валутите понижиха стойността си заедно със спада в цените на суровините.

Ако внимателно се управляват, тези слаби валути, страните им биха могли да имат и печалба.

A слабата валута евентуално може да предизвика по-голям икономически растеж по два начина:
1. слабата валута прави износа по-евтин и по-привлекателен за чуждестранните купувачи.
2. Това прави вноса по-скъп и по-малко привлекателен за гражданите, които след това ще са по-склонни да купуват местни стоки.
Тези две действия стимулират търговията, местното търсене на гориво и помогат на икономическия растеж.

Бразилия, например, наскоро изпадна в рецесия. Валутата и се понижи с 28% през тази година. Но през второто тримесечие, износът на Бразилия се повиши с 7%, според Capital Economics.
Това няма да компенсира всички негативни фактори, но това е "лъч надежда" за икономическото бъдеще на Бразилия, казва Шиъринг.

Но пазете се от търговска война

Експертът от Wall Street Мохамед Ел-Ериан , главен икономически съветник на Allianz, описва девалвация на китайската валута като опит да се "открадне" икономически растеж от други страни.

Това със сигурност е тревожно за страните, които се конкурират с Китай за износ.

Виетнам вече е девалвирал валутата си за трети път тази година след хода на Китай.

Това, което трябва да ни тревожи  е, ако тези валути се понижат  много ниско.

Това е, когато тя започва да засяга обикновените граждани, особено в страни, които разчитат на вноса за ежедневни стоки. Цените за всичко, което се оценява в долари вървят нагоре

Венецуела е отличен пример за това колко лошо може да стане.

Един щатски долар се равнява на 82 боливара преди една година,  а сега е на стойност 698 боливара за долар, според dolartoday.com, уебсайт, който следи неофициалния курс.
Икономиката на Венецуела е в пълна бъркотия и основни стоки като салфетки е трудно да се внесат. По-рано тази година, служители от Тринидад и Тобаго твърдят,че е предлаган петрол срещу салфетки за Венецуела
Захар, мляко и брашно не е лесно да се купуват от всеки. Това е проблем, когато 70% от потребителските стоки се внасят, според Brookings Institution.

Слабите валути също правят много трудно за страни и компании да плащат дълговете си, деноминирани в щатски долари. Деноминираният в долари дълг става все по-скъп и трудeн за обслужване.

Скъпият дълг разяжда печалбата и икономическия растеж.

Jr Trader Е.Димитров


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни