www.varchev.com

Най-добре и най-зле представилите се пазари за 2018г.

Рейтинг:

12345
Loading...

Основните фондови борси по света претърпяха своята най-лоша календарна година от финансовата криза през 2008г. насам, оставяйки много глобални инвеститори с опасения за по-големи спадове през следващите месеци. Надигащите се търговски спорове между двете най-големи икономики в света, нарастващите притеснения около повишаването на лихвените проценти и упоритите геополитически проблеми като например Брекзит повлияха негативно на финансовите пазари през изминалата година.

Но имаше и няколко отличаващи се изключения. Ето и някои от най-добре и най-зле представилите се пазарни индекси за 2018г.

Украйна +80,39%
Украинският пазарен индекс за акции (PFTS) се изстреля с над 80% през 2018г. и бързо се превърна в най-добре представилия се в целия свят. Това покачване дойде въпреки молбата за помощ от международните партньори на страната след като Русия превзе три плавателни съда и 23 члена на екипажа през ноември.

Македония +30,41%
Blue-chip индексът MBI 10 на македонската фондова борса MSE се покачи с близо една трета през 2018г. Това се случи след като страната достигна до споразумение с Гърция, което урежда дългогодишните спорове за името на страната.

Катар +20,87%
Катарската фондова борса се покачи с над 20% за 2018г. Страната от залива официално напусна OPEC във вторник, поставяйки край на членството си, което продължаваше над половин век. Изявлението за това дойде скоро след критичната среща на влиятелния петролен картел през декември.

ОАЕ +11,75%
ADX General Index на Обединените арабски емирства се повиши с близо 12% през 2018г.
Икономическият министър на ОАЕ каза пред репортери в началото на декември, че очаква втората най-голяма икономика в арабския свят да нарасте между 2,5% и 3% през 2019г. Очакванията са в съответствие с прогнозите на Международния валутен фонд.

Саудитска Арабия +8,77%
Фондовата борса на страната се повиши докато инвеститорите се притесняваха за влошаващите се отношения с международната общност през 2018г. Кралското семейство на страната наложи три месеца на строг контрол след като саудитски агенти убиха репортер в Истанбул през октомври.

Венецуела -94,89%
Страната с най-лошо представяне за 2018г. беше Венецуела. Засегнатата от криза страна претърпя срив на индекса си IBVC с повече от 94%, поради опитите на президента да сложи край на продължителния период на икономически смут в богатата на петрол, но бедна на средства нация.

Аржентина -50,2%
Аржентина направи неуспешен опит да се справи с поредната финансова криза през 2018г. Пазарният индекс на страната спадна на половина през годината, след като Буенос Айрес беше в епицентъра на финансова спирала на развиващите се пазари, които пострадаха от повишенията на лихвените проценти от Fed.

Турция -43,35%
Турската лира, подобно на валутите на останалите развиващи се пазари, отчете значителни загуби през изминалата година. Несъгласията относно политиката между президента и централната банка дадоха основа и усложниха допълнително условията.

Китай -28,64%
Китайският Shanghai Composite Index загуби над една четвърт от стойността си през 2018г. докато търговските напрежения със САЩ бяха обладани. Американският президент и китайския лидер се съгласиха на 90 дневно примирие в началото на декември, но страничните наблюдатели остават скептични за шансовете за съгласие за подробен търговски пакт в определените срокове.

Пакистан -28,07%
Пакистанският индекс Karachi 100 спадна с над 28% през 2018г., превръщайки се в петата най-слабо представила се фондова борса през миналата година. МВФ не успя да се съгласи на спасителни решения за Пакистан през ноември и беше насрочена нова среща за средата на януари.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни