www.varchev.com

Най-лошото за световната икономика може би е история

Рейтинг:

12345
Loading...

Световната икономика може да е най-стеснена от финансовата криза насам, но има основания да се очаква, че сегашното забавяне ще се окаже краткотрайно.

Bloomberg Economics, Deutsche Bank AG и Morgan Stanley са сред онези, чиито икономисти смятат, че забавянето ще достигне дъното си в това тримесечие или следващото и очакват ускорение по-късно през годината.

„Сложете паузата на лихвите от страна на Федералния резерв, търговското споразумение и стимулите в Китай заедно и можем да търсим пробив през първото тримесечие и много умерено напредване в бъдеще”, каза Tom Orlik, главен икономист в Bloomberg Economics.

Централни банки:

Водени от FED, много централни банки или възпрепятстваха затягането на паричната политика или въведоха нови стимули, успокоявайки страховете на инвеститорите от забавяне. Председателят на FED Jerome Powell казва, че той и колегите му ще бъдат търпеливи отново да повишат лихвените проценти, докато президентът на Европейската централна банка Mario Draghi изключи възможността да направи това през тази година и откри нова партида евтини кредити за банките.

На други места банкерите в Австралия, Канада и Великобритания са сред онези, които са възприели подход „изчакай и виж“. Китай, на своя Национален народен конгрес този месец, сигнализира за готовност да облекчи паричната и фискалната политика в подкрепа на развитието на икономиката.

Easy Money:

След затягането на монетарната политика в края на миналата година, отчасти подтиквайки FED да преосмисли перспективата, финансовите условия се отпуснаха. След като достигна най-ниското равнище от двадесет и една годишно дъно през декември, Индексът на финансовите условия на Bloomberg, който измерва общото ниво на финансов стрес на пазарите на пари, облигации и акции, оттогава се възстанови.

Отразявайки по-позитивното мнение на инвеститорите, тази година имаше повишение на фондовите пазари. S&P 500 скочи с почти 20% от нивото си през декември, докато Shanghai Composite е нараснал с около 22%.

Отслабването на щатския долар спрямо 2018 г. също даде облекчение на развиващите се пазари. Това от друга страна подкрепи цената на стоките и видяхме сериозен ръст и в цената на петрола от началото на 2019. Броят на кредитите за Китай и Япония през февруари бележи рязко покачване от преди една година.

Данните от Европа:

Европа също се включи в изненадите за 2019, като икономическите данни от съюза започнаха да излизат изненадващо по-добри от очакванията. Въпреки че европейските банки имат сериозна експозиция в Турция, която последно влезе в рецесия, Brexit, Италия и жълтите жилетки анализаторите още не прогнозират рецесия, а дори очакват подобряване на икономиката в края на 2019, въпреки текущото забавяне. Това беше и идеята на ECB активирайки допълнителните стимули за банките под формата на TLTRO.

Пазара на труда:

Дори с февруарския разочароващ доклад за заетостта в САЩ, глобалният пазар на труда продължава да е стабилен, което дава основание да се надяваме, че потребителите ще продължат да харчат пари и потребителското доверие да се задържи на стабилни нива. JPMorgan Chase & Co. оценява безработицата в развитите страни в момента на 40-годишно дъно от 5% и продължава да пада. Банката прогнозира, че заплатите ще нараснат с 3,2% през последното тримесечие на тази година, което е най-бързото за всяка точка от десетилетието и е с почти един процент по-бързо от същия период на 2017 година.

В заключение въпреки многото медиен негативизъм и явното забавяне в края на 2019, рецесия и нова финансова криза явно няма да настъпят до края на 2020. Очакванията на инвеститорите вече се виждат сериозно на графиките и очевидно централните банкери още веднъж ще отложат "края на света".

Източник: Bloomberg Finance L.P.

Графики: Used with permission of Bloomberg Finance L.P.


 Trader Nikolay Georgiev

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни