www.varchev.com

Накъде ще продължи движението в цените на петрола?

Рейтинг:

12345
Loading...

Пазарите изглежда не се впечатлиха от последната среща на ОПЕК в Санкт Петербург. Дори изявлението на Саудитския министър на енергетиката Khalid Al Falih за евентуален износ в САЩ или призива на генералния секретар на ОПЕК Mohammad Barkindo за по-голямо съгласие, все още не са променили мечите възгледи на пазара като цяло. Сегашните настроения на пазара са до голяма степен свързани с по-високите обеми на производство в Либия и Нигерия, съчетани със заплаха на по-малките държави от ОПЕК, като Еквадор, да се откажат от сделката.

Suhail Mohammed Al Mazrouei, министър на енергетиката на ОАЕ, заяви, че на пазара има няколко предизвикателства в момента. Основното предизвикателство за настоящото съкращаване на продукцията на ОПЕК и страните извън ОПЕК е, че няколко страни се нуждаят от допълнителни приходи, за да подсилят икономическото възстановяване / диверсификация, като Ирак, Иран или Либия, като в същото време се производство на пазара до известна степен се възстановява.

Секторът на САЩ за шистов нефт продължава да расте, въпреки че растежа на продукцията намалява и производството спада. Допълнителните сондажи не са завършили, но са готови за производство, когато цените на петрола се повишат.

Хедж фондовете все още държат големи мечи залози срещу петрола и ОПЕК, но в реалния свят търговците и компаниите притежаващи рафинерии, които купуват и продават реални барели, казват, че положението започва да изглежда малко по-позитивно.

"Пазарът изглежда малко по-добър", каза в интервю Ian Taylor, главен изпълнителен директор на Vitol Group, най-големия търговец на едро в света.

Докато финансовите инвеститори до голяма степен гледат само на тези два големи бенчмарка (Brent и WTI) за суров петрол, физическите търговци имат по-широк поглед, тъй като редовно се занимават с десетки сортове от Венецуелкият Tia Juana Light до Виетнамската Bunga Kekwa.

Различията в цените на някои важни разновидности на суровия петрол, включително най-големите руски компании за износ като Ural, са на най-силните нива от три години, според данните, събрани от Bloomberg. Това би било окуражително за Саудитска Арабия и нейните съюзници, ако хедж фондовете обръщат внимание на това.

Нарастващата тенденция на физическия пазар помогна на Brent да се движи малко под 50 долара за барел миналата седмица, но цените отново бяха под 49 долара в понеделник. Въпреки че Саудитска Арабия обещаваше дълбоки съкращения на пратките по време на срещата на производителите в Санкт Петербург в понеделник, признаците за нарастващо производство от Либия и Нигерия - освободени от съкращаването на износа - запазиха ограничението в цените.

Сезонни фактори

Рафинериите обработват повече петрол по време на летния сезон по северното полукълбо, заради туристите, които консумират повече бензин и дизелово гориво.

Петролният добив на глобалните рафинерии ще достигне 81.4 млн. барела дневно през август, спрямо 80.1 млн. барела дневно през май, преди началото на силния сезон за шофиране, според Международната агенция по енергетика.

След слабото начало на годината глобалното търсене на петрол се засилва. МАЕ прогнозира, че годишното потребление ще се покачи с 1,6 млн. барела дневно през третото тримесечие спрямо година по-рано.

Разлика с Ural

В Европа суровият петрол на Ural беше с 65 цента за барел по-евтин от Brent този месец, което е най-тясната разлика за почти три години, според данни, събрани от Блумбърг. През април разликата е била около 2 щатски долара.

В Северна и Южна Америка колумбийския суров петрол Vasconia е котиран с 3 долара за барел под WTI, най-тясната разлика за четири години и половината, като през януари разликата е била 6 долара. Oriente петролът, изпомпван от члена на ОПЕК Еквадор, се търгува с отстъпка от 5 долара за барел за WTI, най-тясната разлика от 2013 г. насам.

cl2

Петролни платформи в САЩ

Последните данни от 21-ви юли показват, че петролните платформи са достигнали общо 764. Тенденцията към увеличаване изглежда започва да отслабва, като броят на платформите през юли е останал почти без промяна. В началото на месеца общия брой платформи са били 763. Увеличаващият се брой платформи през последните месеци действаше силно негативно върху цените на петрола, а сега влиянието на този фактор започва отслабва.

us-rig-count

Източник: Bloomberg Pro Terminal

Jr Trader Ivan Ivanov


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни