www.varchev.com

Необходими ли са Qe2 и още по-ниски лихви от страна на ЕЦБ?

Рейтинг:

12345
Loading...

Необходимо ли е мерки като Qe2 и по-ниски лихвени ставки, да се приложат от страна на ЕЦБ? Това коментира вчера Марио Драги в интервю за в.“ Il Sole 24 Ore“. Според главата на банката, ако се убедят, че средносрочната целева инфлация е застрашена, ще бъдат предприети мерки веднага. Твърде рано е за решение, твърди Драги, още повече, че депозитната ставка вече е отрицателна (-0,2%). Очакванията, изтъкнати в „La Bce studia il «Qe 2» e il taglio dei tassi“, са за инфлация „близка до нулата или дори с отрицателен знак, като минимум до началото на 2016“. След този период се предвижда, че продължителният спад в петролните цени (започнал 2014) ще отслаби влиянието си спрямо общата инфлация на годишна база. Ефектът според Драги, ще бъде механично покачване на инфлацията в годишен аспект. ЕЦБ изготвя нов цялостен анализ за относителната ефективност на всички монетарни стимули, която ще бъде разгледана на декемврийското заседание, заедно с нова прогноза за GDP на Еврозоната.

Европейският капиталов пазар отчете най-успешния си месец от 2009 насам. Месечният  ръст на европейските борси беше подкрепен от сигналите за последното през годината заседание на ЕЦБ и възможността за повишение на размера на нейната програма за "количествени облекчения". Същевременно потребителските цени в еврозоната през октомври останаха без промяна спрямо същия месец на предходната година, след като през септември отбелязахме дефлация за първи път от март 2015. Това вероятно ще засили още повече натиска върху ЕЦБ да предоставя допълнителни стимули и ще предизвика продължаващ спад при EUR.

В допълнение, няколко държави - водени от Италия, вече са поискали от Европейската Комисия „повече свобода“ в управлението на публичните си финанси, за да се справят с потоците от бежанци. Издръжката  на бежанците става все по-скъпа. Дори в Германия все още не е ясно кой ще поеме разходите за интеграция на тези, с одобрени молби за убежище. Ако в Германия влизат по 800 хиляди бежанци годишно, на първо време страната ще плаща всяка година по около 10 милиарда евро. Отделно 22% от пристигащите в Германия нямат никакво образование. Според процедурата общините трябва сами да се справят с разходите за жилища и социални помощи, за нетрудоспособните, както и за всички деца в детските градини и училищата. През тази година, според DW, Берлин е  заделил 5 милиарда евро в помощ на общините за 2016. Ако тези пари не стигнат, Германия ще трябва да вземе допълнителни заеми, а това означава, че ще трябва да редуцира идеята за балансиран бюджет, с всички последствия. Нека припомним, че вътрешният дълг (DC) в Германия традиционно е нулев. Финансовият министър Волфганг Шойбле засега категорично отрича кредитната възможност и търси съкращения в държавния бюджет. В Бундестага вече се обсъжда бюджета за 2016, а на 27 ноември ще трябва да бъде гласуван. Коментаторите от DWдобавят, че финансовият министър на водещата икономика в еврозоната до тогава ще трябва да намери отговор на много трудни въпроси. Най-общо тенденцията за "лесни пари" и слабо EUR засега се запазва, почти без поводи за съмнение.

G.Hristov / Head of Fundamental Analyzes

 


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни