www.varchev.com

Не е само Италия - бюджета на Франция за 2019 също притеснява Брюксел

national deficit

Рейтинг:

12345
Loading...

Пазарите са под напрежение заради бъдещите разходи на Италия, но има и други държави, които се противопоставят на европейските фискални правила.

Франция, втората по големина икономика в Европа, получи писмо от Брюксел миналата седмица, като предупреди, че планираното намаление на дълга си през 2019г. не спазва предложенията, които Париж предварително бе договорил с ЕС. Испания, Белгия, Португалия и Словения също бяха ефективно разкрити от ЕС.

В случая с Франция в бюджетния план за 2019 г. структурният дефицит (разликата между разходите и приходите, с изключение на еднократните позиции) спада с 0,1% тази година и 0,3% през 2019 г. През април Париж се съгласи с годишно намаление от 0,6% % от БВП (брутния вътрешен продукт) за неговия структурен дефицит.

Макар че тонът на предупреждението от Брюксел към Париж беше по-мек от тона към Рим, двете страни имаха по-скоро прилики, отколкото различия.

Френският бюджет за 2019 г. "показва, че правителството разчита в голяма степен на много оптимистични приходи за постигане на фискална консолидация и че разходите отново са извън контрол", каза Daniel Lacalle, главен икономист и инвестиционен директор на Tressis Gestion.

Италия също беше критикувана, че има много оптимистични икономически прогнози в своя бюджетен план за 2019 г.

"В случая с Франция е много трудно бюджетът да бъде приет от Европейската комисия, защото Франция няма балансиран бюджет от 1974 г. насам и е пропуснала собствените си дефицитни таргети повече от единадесет пъти", добави Lacalle.

Данните от Европейската статистическа агенция Eurostat показват, че откакто започна да събира френски данни през 1978 г., Франция никога не е регистрирала бюджетен излишък. Италия, която предостави данни от 1995 г. насам, никога не е представяла бюджетен излишък.

Според доклада на агенцията за кредитен рейтинг Moody's, публикуван във вторник, номиналните бюджетни дефицити (действителният дефицит, без да се коригира влиянието на инфлацията) в еврозоната са намалели от 2008 г. насам. Въпреки това "общият дял на задължителните разходи в бюджетите на еврозоната се е увеличил до 76,3% от общите разходи от 74,5% през 2008 г. "

"Това увеличение отразява главно увеличението на разходите за социално осигуряване и помощ, пенсии, образование и здравеопазване", се казва в доклада.

Франция, традиционно смятана за държава на благоденствието, обеща в своя бюджетен план за 2019 г. да реформира начина, по който се изчисляват ползите.

Според Vincent Juvyns, глобален пазарен стратег в J.P. Morgan Asset Management, ангажиментът към реформи е една от големите различия между Франция и Италия. Докато правителството във Франция иска да продължи и да промени някои области, изпълнителната власт в Рим се отказа от ключовите реформи, които предишното правителство приложи, включително и преразглеждане на пенсионната система.

Florian Hense, икономист в Berenberg, също съобщи, че на пръв поглед френският бюджет може да бъде дори по-лош от този на Италия, но добави, че голямата разлика е реториката от други страни.

"Френските бюджетни планове не изглеждат много по-добре от италианските или всъщност по-лоши. Но докато Франция работи надеждно за подобряване на дългосрочния си потенциал за растеж (чрез засилване както на търсенето, така и на предлагането на икономиката), Италия прави точно обратното (мисля, че по-ниската пенсионна възраст и бюджетните разходи се насочват към потреблението, а не към инвестициите) ", каза той.

Като цяло Франция обеща да намали общия си държавен дълг през 2019 г., но с много малка разлика. Докато дългът на Франция се очаква да достигне 98,7% от БВП през 2018 г., прогнозата за нея ще намалее с 0,1 процентни пункта през 2019 г. до 98,6%.

По отношение на Италия правителството заяви, че съотношението на дълга на страната ще намалее от 131,2% от БВП през 2017 г. до 126,7% през 2021 г.

France vs Italy debt

Фискалните правила на Европа предполагат, че страните не трябва да надхвърлят съотношението на дълга 60%. Данните от Eurostat показаха, че и двете тези основаващи се държави от ЕС се борят да запазят съотношението на дълга си под този праг. Но ситуацията изглежда далеч по-лоша в Италия, където от 1995 г. насам дългът към БВП винаги е над 100%.

Въпреки отклонението от правилата, Европейската комисия никога не е одобрила държава-членка, въпреки че има правно основание да направи това. Комисията обаче направи още една крачка във вторник във връзка с най-новия бюджет на Италия - поиска да бъде подновен, което означава, че той не смята, че италианският бюджет е достатъчно добър. Това никога не е станало преди.

Независимо от това, Италия продължава да се сравнява с Франция. Заместник министър-председателят Matteo Salvini миналия месец разпитваше Twitter, защо италианският планиран дефицит през 2019 г. е проблем (който възлиза на 2,4%), когато Франция е нарушила прага от 3% от години.

"Но как, ако Франция и Испания удължат тавана от 3% в продължение на години, никой не казва нищо, докато ако Италия се опита да го докосне, за да осигури страната и да увеличи потреблението на италианците, това е проблем", каза Salvini.

Но Juvyns каза пред CNBC, че френската и италианската икономики не са еднакви "защото нивото на дълга спрямо БВП е различно".

Източник: CNBC


 Trader Aleksandar Kumanov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни