www.varchev.com

Параболичен спад в стойността на TRY

try

Рейтинг:

12345
Loading...

Дипломатическото напрежение между САЩ и Турция достигна върхови точки, след заплахи за санкции на правителствени лица от двете страни на конфликта, изпращайки лирата в параболичен спад срещу щатския долара и други валути-убежища. Инфлационният натиск върху турската лира, в комбинация с популистката политика на президента Ердоган, предизвикват сериозни загуби в стойността на валутата от началото на годината (като понижението в стойността на валутата започва през септември 2017). След заплахите на Ердоган срещу покачване на лихвите (с цел да се намали инфлацията), твърденията му че всъщност високите лихви предизвикват инфлация, както и кулминацията­ – назначаването на своят зет като президент на турската централна банка – турската лира започва параболичния си спад, достигайки intraday дъно (10 август) от 6.25 лири за щатски долар. В началото на 2018 курса на лирата срещу долара беше 3.66 лири за един щатски долар.

Както графиката по-долу показва, истанбулската борса е изгубила почти 50% от стойността си от началото на 2018, когато се изрази в щатски долари, падайки от почти 32 000 в началото на годината до 16 445 сега.

try

Непредсказуемостта в политиката на Ердоган не подхранва надежди за компромис между турския президент и пазарите: имайки предвид изказванията му за спекулаторите, и призивите му към турския народ да продават своите долари за лири, с цел да победят нападащите спекулатори, изглежда малко вероятно Ердоган да сведе глава пред спекулаторите (и базовите принципи в икономиката и финансите). Това твърдоглавие и призивите към популизъм не са лудост. Ердоган осъзнава позицията на Турция. Турция е един от ключовите съюзници на САЩ, особено във военно отношение, и на ЕС, по отношение на мигрантите от Европа. И макар дълго време Турция да клони към съюзничество със Запада, в последната една година президента Ердоган се сближава с руския президент Путин. По този начин президента Ердоган поставя натиск върху традиционните си съюзници от Запада, ЕС и САЩ. Дали САЩ и Турция ще успеят да достигнат консенсус, който да успокои паниката на пазара зависи от президентите Тръмп и Ердоган, и техните екипи.

 

Притесненията, че ниската стойност на турската лира ще се „разпилее“ и в близките до турския пазари, предизвикаха спад в GBPUSD до 1.278, където двойката среща подкрепа, и в евродолара EURUSD до 1.143. Спадове също бяха отбелязани в кросовете между еврото и йената (йена се счита за т.н. валута „убежище“ в моменти на повишено икономическо и политическо напрежение): EURJPY достига 126.78; както и в GBPJPY, което се срива до 141.5. Сривът в европейските валути, комбинирано с повишеното търсене за долари и йени, подчертват настроението в началото на деня: risk-off.

Очакват се данни за брутния вътрешен продукт на Великобритания в 11:30 софийско време, както и търговски баланс на ЕС в 11:00 софийско време. Тези две изявления вероятно ще доминират настроението на пазара към паунда и еврото до края на деня. Вероятно най-важният фактор ще бъдат изявленията на ЕЦБ и големите европейски банки за изложеността на европейския банков сектор към турския пазар, както и всякакви изявления на турската централна банка, президента Ердоган и президента Тръмп.

Used with permission of Bloomberg Finance L.P.


 Trader Velizar Mitov
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни