www.varchev.com

Песимистичен сценарий: ако ФЕД само създава доларово търсене, последствията за US икономиката може да бъдат катастрофални

Рейтинг:

12345
Loading...

САЩ може да повиши основните си лихвени проценти от три до пет пъти през настоящата година.  Това заяви вчера Джон Уилямс, след което предизвика усмивки със становището, че US-икономиката все още се нуждае от помощта на Федералния резерв. „През следващите няколко години ние ще продължим да се нуждаем от значителна стимулираща парична и лихвена политика, за да запазим нашата икономика на сегашния й път на растеж. ... с надежда инфлацията да продължи да нараства слабо през годината, а икономиката да поддържа ръст от поне 2,0%...“

„За мен към момента няма сериозни опасения по отношение на системните рискове.“  е добавил Джон Уилямс по повод общата загриженост за Китай.

inflation rate United States from 2008 to 2020

Малко по-задълбочен анализ показва все по-явно, че продължилите почти 7 години  облекчения не успяха да върнат американската икономика на пътя на устойчивия растеж. Не е случайно, че Morgan Stanley понижи почти двойно прогнозирания растеж на US GDP  до 0,5%, при прогноза от 0,9% само преди няколко месеца.

5% US-безработица е добра новина за масата, която не познава естеството на измерванията. Реално програмата за помощи чрез която се отчита индексацията е с твърде къс срок на действие, което предполага, че много регистрирани лица са излезли от програмата и съответно от статистиката, без реално да бъде променен статута им на заетост.

Inflation European Union and Euro areaСъщевременно трябва да имаме предвид огромния дял доларови сделки в световен мащаб което веднага ще обясни стремежа на ФЕД за поддържане привлекателността на USD.  В последните месеци се наблюдава един демонстративен икономически ръст, който по-скоро е предизвикан изкуствено с монетарни инструменти, но без да е доказан фактически. Този подход е съвсем логичен, ако се съгласим, че основното предназначение на ФЕД е да поддържа доларовото търсене. Ефектът за американските компании, обаче, съвсем скоро ще се окаже силно негативен, особено при компаниите с по-висока дългова натовареност. Затягане на монетарната политика в условия на дефлация по същество противоречи на икономическата рационалност. Ако такава политика предизвика обемни разпродажби на дългове, доходността ще скочи и ще повлече нагоре рисковите премии. Подобна ситуация ще принуди спекулантите ползващи висок ливъридж да затварят позиции с максимална скорост, което от своя страна може да обездвижи първо облигационния, а след това и капиталовия пазар. Не е ясно доколко решенията на FOMC са подготвени за такова развитие. Засега, обаче ФЕД дава вид, че изцяло контролира ситуацията.

China Inflation rate from 2010 to 2020Прави впечатление, че инфлационният тренд в Европа, САЩ и Китай е почти идентичен, докато в Япония разликата е очевидна. Не е случайно, че JPY е в много силна позиция, като предпочитан защитен актив. Реално Еврозоната и САЩ се намират в подобни изходни позиции както при инфлацията, така и в приблизителните темпове на заетостта. Реакциите им обаче са коренно различни. Монетаристичният подход, обвързващ почти линейно ръста на паричната маса с темпа на инфлацията определено не дава резултат. Осигуряването на равновесие в кредитната система при действията на ЕЦБ също остава много спорно.

Japan Inflation rate from 2010 to 2020В настоящата ситуация очаквам продължаващ спад при EUR/USD. Неопределеността в Еврозоната е твърде обширна и от различни естества, а ЕЦБ няма реални доводи в подкрепа на единната валута. Насрещната политика на ФЕД (без коментари доколко е правилна) поне засега изглежда последователна и предвидима. При US акциите обаче, една серия от все по-слаби отчети и падащи цени няма да е изненада.

G.Hristov / Head of Fundamental Analyzes


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни