www.varchev.com

Петте основни аксиоми на инвестирането започват да губят значението си

Рейтинг:

12345
Loading...

Инвеститорите ще трябва да се сблъскат рано или късно с очакваната смяна в парадигмата и промяната в основните пазарни и икономически тенденции. Особено когато ще трябва да преструктурират своите портфейли следващата година. Пет изпъкващи и значими фактора, които губят все повече своето влияние върху решенията на инвеститорите, ще предопределят техните позиции през 2020.

През последните седмици пазарния сентимент се е подобрил, като пазара все още вярва, че ще има Фаза 1, и че напрежението ще деескалира. В същия момент, пазара на труда в САЩ надминава очакванията в своето представяне. Наблюдаваме и няколко краткосрочни показателя за Европа, които сигнализират достигнато дъно в икономическия цикъл. С това, американските индекси достигнаха нови върхов. В техния контраст обаче, FX пазара и този на облигациите остава сравнително спокоен.

За да издържи сегашната пазарна нагласа отвъд краткосрочния хоризонт, ще трябва петте въпросни показателя да се "съживят", което да накара инвеститорите да търсят по-дългосрочни инвестиционни перспективи.

Първо, ефекта на глобализацията, който позволява значителното поскъпване на пазарите и създава предпоставки за по-ефективни печалби. Второ, EM икономиките да продължат да наваксват със своите конкуренти от развитите държави, водени от тези, които въвеждат най-бързо реформи. Трето, ликвидността да се затвърди, която да подхранва едни добре - функциониращи пазари. Четвърто, ефективността от реформите и политиките в развитите държави ще лимитира възможността от насрещни ветрове в световната икономика. И пето, политиката и управлението, които ще подкрепят пазарите в цял свят.

Всеки един от тези фактора в момента стоят в сянката на огромната несигурност. Това повдига нуждата от преразглеждане на средносрочните инвестиции, които да ускоряват технологичните иновации, промените в климата и демографските тенденции.

Невъзможността да се неутрализира търговското напрежение ще постави под въпрос ефективнсотта на глобализацията. Вероятността от години на деглобализация - когато вдигнатите бариери ще ограничат търговския и парични потоци - остава много висока. С все по-бързо темпо, нациите приемат политики за заключване и ограничаване на експозициите си към света. Разочароващия икономически растеж и неравенството подхранват такива действия  на правителствата.

С  влошаването на съществените условия за доброто функциониране на пазарите, инвеститорите биха се насочили към различни ниши. Единия вариант е те да се отдръпнат от публичните акции и облигации към уникални кредитни структури и други инструменти, които дават по-директен достъп към реалната икономическа активност. В този случай, свободният кеш ще има огромна роля в управлението на риска.

Повечето инвестиционни подходи не са направени за свят в процес на деглобализация, липсата на корелация между EM икономиките, покачващата се ликвидност, неефективните монетарни политики и все по-голямото омаловажаване на световните правила и закони.

Въпреки това, подходът в изцяло отхвърляне на дългогодишните, фундаментални инвестиционни подходи няма да е разумен ход. Но ще е еднакво неразумно да се подценяват промените в системата и да не се обсъждат активно. Особено след като много от до сега немислимите икономически и финансови теории станаха вече факт.

Източник: Financial Times


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни