www.varchev.com

Повишаването на цените на търговските имоти притеснява инвеститорите

Рейтинг:

12345
Loading...

Janet Yellen отприщи своето предупреждение за цените на търговските площи ден преди тя да отстъпи поста като председател на Федералния резерв през февруари. Нейният наследник, Jerome Powell, отбеляза отново този факт месец след това.

Анализаторите от Goldman Sachs направиха опит през май да опишат ситуацията в цифри. Търговските имоти може би са надценени с около 16%. Well Fargo направиха твърдение, че сделките, които им предстоят за нови търговски площи са изключително неудобни за тях и че затова се изтеглят. През последния месец кредитори като U.S. Bancorp и KeyCorp също отправиха своето притеснение за цените.

Годините на икономически растеж и лесното финансиране издърпаха цените на офис сградите, апартаментите и складовете до рекордни нива. Според някои анализатори има притеснение, че цените ще продължат да растат, казвайки, че някои купувачи се хващат на високите цени прекалено смело, и че могат да поддържат темпото на нарастване.

Прилича прекалено много на балон?

Обикновено, банките при такъв момент натискат спирачките и пазара се охлажда. Но от финансовата криза през 2008 г. (когато банките станаха по-дисциплинирани), други кредитори настъпиха на пазара и паричните потоци останаха непроменени. Тези потоци включват дългове за милиарди долари. Някои от тези кредитори продължават да са силна конкуренция на агресивно ниските лихви и стегнати финансови условия. Сега някои банки под натиска на конкуренцията са разхлабили своите стандарти.

И докато фондовете търгуващи с дълг вземат превес...

Банките изостават...

Възможността за евтин дълг помага на инвеститорите да разтеглят цената. Това най-лесно се вижда от лихвата, от която капитализират. Накратко: лихвата е реалното изражение на доходността от инвестицията в недвижим имот. Разделете чистия оперативен приход (минус разходите) на стойността на сградата или имота. А тези стойности намаляват значително за повечето видео имоти.

Високите цени също са поддържани от ниското предлагане на много от пазарите, което се отличава с драматично понижение на строителната дейност след финансовата криза. През последното десетилетие, ниското ниво на ново строителство подпомага за поддържането на високото ниво на обитаване в имоти от тези типове.

На други места обаче, предлагането се застъпва и с търсенето. Такъв е случая при сградите с апартаменти. Наемите в много от големите градове се изравняват. Това се поражда от различни случаи, но в повечето е, защото наемодателите не могат да си позволят повече такъв разход.

Това не означава, че лидерите във финансовата индустрия твърдят, че има криза. Просто броя на сделките за търговски имоти ще намалее в сегашната среда.

Източник: Bloomberg Finance L.P.

Графики: Used with permission of Bloomberg Finance L.P.

Снимка: Unsplash

 


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни