www.varchev.com

Правилото "60 - 40" вече не работи. Какви са алтернативите?

Рейтинг:

12345
Loading...

Всеки би харесал една ясна и опростена система, с която да се справят в този сложен свят. Но понякога факторите стават толкова много, че системата и нейните правила остават просто безсмислени.

От JPMorgan Asset Management твърдят, че правилото "60 - 40", което се използва за създаването на едно от портфолио е именно вече безсмислено. Според правилото 60% от вашите пари трябва да са в акции, а остатъка в облигации.

Тази идея за комбинирано портфолио от облигации и акции се представя отлично в едни стабилни и добри времена и носи както защита така и добра и стабилна възвръщаемост. Доходността от облигациите обаче е на най-слабите си нива от 10 години. Негативните лихви стават все по-често срещани, като инвеститорите вече смятат, че ще трябва да преразгледат своите позиции за през следващите 10 до 15 години.

Правилото 60 - 40 ще ви донесе защита, но значително ще липсва компонента от доходност от активите с фиксирана доходност. Да кажете просто, че купувате щатски облигации и световни акции и да стоите настрани и да гледате вече не е основателен аргумент.

Проблемът е, че при това правило няма как да се сменят цифрите или да се заменят активи, които да заместят облигациите. Това означава, че инвеститорите ще трябва много внимателно да разгледат своето положение и знаят всички плюсове и минуси на възможните алтернативи.

Какви са алтернативите?

Златото е вече често срещан заместител на облигациите, което придава известна диверсификация. Само по себе си златото не носи доходност, но то поскъпва когато акциите поевтиняват. Цената обаче на златото е и много по-волатилна от тази на облигациите.

Инвеститорите поглеждат и към висококачествени ипотечни и инфраструктурни активи, които предлагат силни, стабилни печалби. Това може да означава инвестиции в недвижими имоти като офиси, индустриални и жилищни сгради. Или в инфраструктура като пътища, канализация и преработващи инсталации. При тях недостатъка е, че са слабо ликвидни.

Американския долар е друг традиционен safe heaven актив. Минуса тук е, че неговата функция на заместител ще е по-скоро краткосрочна, защото е прекалено скъп в сравнение с други валути. В случая швейцарския франк и японската йена могат да запълнят тази празнина.

Източник: Business Insider Prime


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни