www.varchev.com

2016: Руският фактор ще има огромно въздействие върху глобалния петролен пазар

Рейтинг:

12345
Loading...

Няколко актуални фактора от Русия могат да окажат огромно въздействие върху глобалния петролен пазар. Не случайно вчера Игор Сечин заяви пред  Reuters, че според него ОПЕК практически вече не съществува като единен картел и влиянието му върху световния енергиен пазар е минало, което трябва да бъде забравено. Няколко месеца преди това заместник министърът на енергетиката на РФ заяви, че руските компании ще започнат да намаляват производството само при цена $ 0,00 за барел. (Кирилл Молодцов: "...Я скажу, когда российские нефтяные компании будут точно снижать добычу: когда нефть будет стоить $0.")

Първи фактор - Русия вече стана най-големия доставчик на суров петрол в Китай, като само за първото тримесечие на 2016 обемите се увеличиха с 42%, докато импортния поток в Китай, идващ от Саудитска Арабия е нараснал само със 7,3%. Русия и Саудитска Арабия проведоха серия от официални и неофициални срещи, но не постигнаха никаква договорка и поддържат максимален добив, след което,  до момента е печеливша гео-политиката на руската страна.

На второ място, Китай продължава да увеличава инвестициите си в руски петролни и газови активи, като тенденцията за икономическо сближаване между двете икономики ще оказва все по-силно влияние върху глобалните търговски обеми при енргоносителите. Китай подписва енергийни споразумения за милиарди USD с Русия, като дискретно включва и Иран, което постепенно се превърна в проблем не само за Саудитска Арабия и Катар, но и директно за САЩ.

На трето място идват ефектите от „газовото споразумение“ от 2014, благодарение на което „Газпромнефть“ започна да приема от китайските си клиенти CNY вместо USD.

OIL-pricСледващата стъпка е предстоящата покупка на 19,5% от акциите на „Роснефть“ (MCX:ROSN) (която от своя страна е 69,5% собственост на „Роснефтегаз“ и 19,75% собственост на ВР) на китайския гигант China National Petroleum Corporation. Подобно включване на CNPC на стойност около  $ 10 млрд вероятно ще доведе до сериозно разместване при приоритетите на доставките, от което следват не само икономически, но и силни политически ефекти. Не бива да забравяме, че поради американското ембарго спрямо Русия  „Роснефть“ прекрати всички съвместни проекти с Exxon Mobil, което създаде скрито финансово напрежение в очакванията за средносрочните парични потоци на американската компания.

Цялостната картина показва задвижването на организиран стратигически план за изместване на USD от глобалния енергиен пазар, както и за неговото частично изтласкване от потенциално най-значимите енергийни пазари като Китай, Иран и оттам - индиректно ЕС. Тези тенденции могат да обяснят и донякъде паническото поведение на властите в Саудитска Арабия, които смениха дългогодишния министър на петрола, предприеха спешни промени в стратегиите на „Saudi Aramco“ и принудиха принц  Мохамед бен Салман да се намеси директно в политиката и да твърди, че до 2020 кралството ще може да съществува и без петрол. Подобни намеци се чуват и от други производители като Кувейт и ОАЕ, но засега няма никакви икономически основания да се приемат на сериозно. По вероятно е битката за запазване на пазарните дялове да продължи, без никой да се съобразява с ценовата динамика и с мнението на по-дребните производители от типа на Венецуела, Алжир, Ангола, Еквадор, Нигерия и под...

G.Hristov - Head of Fundamental Analyzes


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни