www.varchev.com

Напреженията в пазара се успокояват

Рейтинг:

12345
Loading...

Позитивни новини на геополитическия фронт изпращат европейските акционни индекси по-високо преди отварянето на пазара. Разговорите между немския канцлер Ангела Меркел и турския президент Ердоган, обсъждайки възможна среща между финансовите министри на двете държави, показват възможно разрешение на турската криза: ЕС показва на Турция, че все още има съюзници на Запад. Германия е най-големият икономически партньор на Турция: взаимните търговски потоци между двете държави възлизат на $42 милиарда. Същевременно, конфликтът между Турция и САЩ се задълбочава, след като Турция получава финансова помощ от Катар (обещание да инвестира $15 милиарда в Турция), което ще и помогне да задържи позицията си срещу САЩ въпреки валутната криза.  Европейските индекси DAX30, FTSE100 и CAC40 се покачват с големи движения в JCDecaux (около 6% по-високо), и Daily Mail (около 4% по-високо). Голямо покачване се вижда и в Admiral Group plc (+3,2%) и GSK plc (+1,95%).

От другата страна на Атлантическия океан, САЩ получава потвърждение от Китай за възобновяване на преговорите за търговския конфликт между двете страни.

Благодарение на двете новини, които вероятно са двете най-притеснителни за пазарите в последните няколко месеца, фючърси на индексите се покачиха преди отварянето на борсите. Индексът S&P500 се покачи с 0,4% през азиатската сесия, а стойността на китайсктоо ренминби/юан (CNY) се покачи спрямо долара с около 0,5%. Това подсказва за позитивни очаквания и сентимент в Азия.

Европейските индекси се покачиха, вероятно отразявайки потенциално разрешаване на турската криза. Преди отварянето на пазара FTSE100 търгуваше около 7,520; DAX30 около 12,215 и CAC40 около 5,320. Потенциалът за продължаване на партньорството между ЕС и Турция, които са важни икономически и политически партньори, вероятно възвръща апетитът за риск на инвеститорите. Покачването на FTSE100 вероятно отразява и позитивен сентимент за днешните разговори между ВБ и ЕС за Брексит.

Това е отразено и в лекото покачване на цените на петрола, досега потискани от трупащи запаси в САЩ и риска от търговски конфликт, а австралийският долар се покачи с близо 0,4% срещу долара. Австралийският долар е считан за една от най-рисковите и циклични валути: тъй като австралийската икономика изнася изключително много петрол, желязо и други суровини, търсенето за които е пряко зависимо от ръста в световната икономика (и най-вече в Китай и САЩ). Покачването на австралийския долар е вероятно отражение на потенциално разрешаване на търговския конфликт между САЩ и Китай: САЩ купува много петрол от Австралия, а Китай консумира много австралийско желязо за инфраструктурните си проекти. Това показва лек оптимизъм за разрешаване на конфликта.

Същевременно, обаче, индексите на азиатските държави продължиха да падат: Hang Seng пада с 0,7%, Topix пада 0,6%, корейския Kospi с 0,9%. Това контрастира с покачване на S&P500 фючърси с 0,4% и покачване на FTSE100 от 0,8%. Това показва, че промяната в сентимента не се транслира в повишено търсене за акции от азиатския свят: апетитът за риск остава ограничен, инвеститорите търсят акции и по-високо рискови инструменти, но ги търсят единствено в "безопасни" държави (като САЩ, Великобритания, Германия и Франция).

Медта се покачи около 1,4% в Лондон, след вчерашните си загуби от 4%. Медта се счита за барометър на световната промишленост (тъй като се използва в конструкцията и електрониката) и прекъсването на низходящия тренд от вчера може да рефлектира позитивните новини за Китай (разрешаване на търговския конфликт).

Индексът на долара падна около 0,1%. Това вероятно рефлектира по-малко търсене на безопасност (safe haven) от инвеститорите след позитивни новини на геополитическия фронт.

Днес се очакват резултати от Maersk, Henkel, Aegon и Carlsberg.

Днес също така продължават преговорите между ЕС и Великобритания за Брексит.

В 11:30 софийско време излизат данни за продажбите на дребно във Великобритания.

Снимка: pixabay.com

 

 


 Trader Velizar Mitov
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни