www.varchev.com

Стана ли време да купуваме Европейски и Английски акции - какво говори фундамента

Europe's lost 12

Рейтинг:

12345
Loading...

Започваме отново. Ще препоръчам отново да започнем с покупките на Европейски акции. Всъщност, може би настъпи време да купуваме и Английски (които политически са все още част от Европа).

И преди съм давал такава прогноза - и не винаги е работила перфектно. Европейските акции изглеждат евтини в сравнение с Щатските и това е така от години насам, но за това има и добра причина. Но миналата година щяхте, обратно на повечето мнения, да направите повече пари от Европейски акции, отколкото от Щатски. Движенията от миналите седмици отново направиха Европа атрактивна.

Ще започнем с разликата в цените на Щатските и Европейски акции и това как тя се променя с времето:

Price gap

Има много причини, поради които Щатските акции са по-скъпи от Европейските си конкуренти, но те могат да се сложат под един общ знаменател: технологиите. САЩ имат Silicon Valley и акциите от група FANG, а Европа - не. Много големи технологични компании от САЩ като цяло трябва да се продават на високи цени. Но защо високите цени образуват такава голяма разлика след като Европа започна да се възстановява от кризата на държавния дълг?

Също така лесно се забелязва, че представянето на Европейските акции се забавя. Докато Щатските се наслаждават на бичи пазара на Trump (подхранени като цяло от слабия долар), Европейските страдат от силно евро и бяха ударени по-силно от последната волатилност.

Europe's lost 12

Това е странно, тъй като ISM Supply Manager Survey показа, че мениджърите в Европа са много по-положително настроени, отколкото в САЩ. Още повече, има голяма разлика в монетарната политика. Щатите (много бавно) се изтеглят от след-кризисната монетарна политика. Еврозоната, през ECB, все още изкупува активи. Като резултат - гапа между доходността на Щатските и Германските облигации се разшири до нивата преди кризата в Европа:

The widening

Повишаващата се доходност по облигациите е широко и най-вероятно правилно цитирана като ключов катализатор за корекцията в САЩ. Защо тогава корекцията се усети по силно в Европа, където акциите би трябвало да се облагодетелстват от евтините пари на централната банка за по-дълго време?

Политиките са очевиден отговор. В Европа се проведоха серия от парламентарни избори, които изплашиха пазарните участници. Но нито един от резултатите на тези избори не беше страшен. Инвеститорите получиха точно това, което искаха в Холандия и (особено) във Франция, Angela Merkel отново оцеля като лидер на Германия. Този месец изборите в Италия не зарадваха много никой освен самите италианци - но това не изненада никой - и за всеки случай, италианските активи се представяха по-добре от повечето на континента. И от всичко нагоре, не е като САЩ да не се сблъскаха с куп политически проблеми и несигурност.

Всичко това предполага, че въпреки че Европа е доста популярен инвестиционен пазар от дълго време насам, от гледна точка на стойности, то той все още може да бъде интересен за инвеститорите. И интереса в Европа изглежда е паднал малко. Релокацията на активи в Европа е на най-ниските нива от почти година насам, според доклад на BofAML.

Според BofAML, това е факт заради високите надежди от печалби на Щатски пазари (подпомогнати от данъчните намаления).

Става ясно, че тези които все още инвестират в Европа, го правят заради надеждите за добър растеж на приходите на компаниите.

Директните въпроси на мениджърите на фондове също потвърдиха, че ръстът на печалбите, плюс някои признаци, че еврозоната се е отърсила и направи важни структурни реформи, остават нещата, които инвеститорите най-много искат да видят. Нито едно от тези неща не е сигурно и перспективите за реформа в еврозоната почти сигурно отслабват след резултатите от италианските избори (въпреки че изглеждат много по-добре, отколкото ако Marine Le Pen беше триумфирал във Франция).

Това води до една последна област на безпокойство, която е, че инвеститорите остават с тежки позиции в Европа, дори ако те постоянно се отдалечават от тях.

Това води до една много противоречивата възможност. Ако наистина искате да инвестирате в държава, която сериозно е загубила доверието на инвеститорите и е така от дълго време - опитайте Великобритания.

Глобалните мениджъри игнорират този пазар от почти 4 години вече и неодобрението към UK е станало почти универсално. Трудно е да се види сценарий, с който нещата могат да станат много по-лоши.

Без отново да става дума за присъдата на фондовия пазар, която се появи в първите няколко дни след референдума за Brexit, Великобритания ще загуби ужасно повече от Европа в резултат от напускането на ЕС.

След това, разбира се, опитът на Обединеното Кралство да изработи жизненоважно споразумение за след Brexit изглежда се разпада. Въпросът тук е - дали негативните икономически последици след Brexit за Великобритания не са преувеличени.

Източници: Financial Times, Bloomberg Pro Terminal

Jr Trader Alexander Kumanov


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни