www.varchev.com

Търговската война - лошите новини за едни са добри за други

Trade War

Рейтинг:

12345
Loading...

Икономистите обичат да казват, че никой не печели от търговска война.

Компании, работници и потребители от двете страни почти със сигурност ще пострадат от тези действия. От друга страна, всичко това може да произведе големи победители на друго място - развиващият се свят.

На повърхността, нарушаване на търговските взаимоотношения изглежда като разрушаващо събитие за държавите в Азия. Удар върху китайският износ ще има негативен ефект върху веригата на предлагането и може да се разрасне из целия регион, ограничавайки възможностите за растеж и работа.

В същото време, търговска война между САЩ-Китай ще се превърне в икономическа битка - такава между Китай и ниско-платените конкуренти в глобалните износни пазари. За много развиващите се икономики, дългосрочните ползи компенсират краткосрочните загуби.

Китай - най-големият износител в света, от дълго време е дестинация номер едно за европейски и щатски компании, които търсят аутсорс и офшорно производство, особено в секторите с интензивна работна ръка като дрехите, обувките и електрониката. Тъй като заплатите във фабриките в Китай удариха най-високите си нива в развиващата се Азия, други развиващи се държави, с по-ниски цени, започнаха да крадат инвестиции и работни места, помагайки да се промотира индустриализацията, като по този начин засилват растежа в тях.

Производителите на облекло и електроника, например, вече започнаха да диверсифицират продукцията си в конкуренти като Виетнам и Индия. Виетнам се радват на бума в износа, водени от сектори, които традиционно са доминирани от Китай, включително дрехи и мобилни телефони.

До момента, Китай успяват да се задържат до изненадващо висок брой производствени предприятия, като успяват да предлагат по-добра инфраструктура и производствена мрежа. По-бедните държави не успяват да капитализират ниските заплати до по-голяма степен. Например, докато вноса на текстилни стоки от Виетнам и Индия се покачи през изминалата година, стойността на Китайският износ остава далеч по-висок.

По-широкообхватна търговска война между САЩ и Китай може да засили транзицията. Щатските компании, които силно зависят от вносни стоки от Китай, като електроника и стоки на дребно, ще се наложи да променят дизайна на своите вериги на предлагането за да се погодят с новите тарифи. Мултинационалните предприятия ще търсят алтернативни сгради извън Китай.

Това е лоша новина за Китай. Дори и като правителството се опитва да повиши производствеността с по-напреднали продукти, държавата все още разчита на евтини фабрики, в които работят много ниско-квалифицирани работници. Колкото по-скоро продукцията на облекло и електроника се премести офшорно, толкова повече напрежение ще усетят Китайските лидери за да засилят иновациите и да създадат нови, високо-технологични износни индустрии.

Все още не знаем точно кои китайски износители ще пострадат от тарифите на Trump, така че крайният резултат за китайските фабрики все още е трудно предвидим. И дори и двете страни да успеят да избегнат конфронтации - разговорите зад сцената се опитват да обезвредят текущите неразбирателства - заплахата от широкообхватна търговска война, която ще намали доверието на щатските компании в Китай като източник на продукция.

Този, който най-реално има шанс да загуби от всичко това е - търговската политика на Trump. Въпреки че някои китайски държави могат да продължат вноса си в САЩ, по-голямата част от тях най-вероятно няма да го направят. И да, това ще намали търговският дефицит с Китай, но по този начин, търговският дефицит с други държави ще нарасне.

И всъщност, това вече се случва. Тъй като Виетнам вече се превръща във важен играч във веригата на предлагането, търговският дефицит на Щатите с тях се увеличи - до $38 млрд миналата година, 3 пъти повече от това, което беше през 2011 година. В свят на глобална продукция, тарифите може би никога няма да уцелят целта си.


 Trader Aleksandar Kumanov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни