www.varchev.com

Хедж фондовете в търсенето на следващата мегасделка - един нестандартен подход

Рейтинг:

12345
Loading...

Ако ще имате среща с Warren Buffet в Omaha, и искате това да остане в тайна, помислете дали да не отидете с автомобил. Летищата са под наблюдение...

През април, компания за пазарни анализи изпратила на своите клиенти съобщение, че самолет тип Gulfstream V, собственост на базираната в Houston, Occidental Petroleum е бил забелязан на летището в Omaha. Последва незабавна спекулация, че борда на Occidental водят преговори с Berkshire Hathaway да получат финансова помощ. Финансова помощ, което наклони везните в тяхна полза за сделката за Anadarko Petrleum. Два дена по-късно, Buffet анонсира инвестиция в размер на $10 милиарда в Occidental.

"Където има самолет, има и диря от слухове и факти". Съществуват компании, които "следят" частните самолети на хедж фондовете и на редица инвеститори. Информацията за самолета на Occidental е дошла от Quandl, която беше придобита от Nasdaq през декември. Quandl предоставя данни на клиентите си от друга компания, която се казва JetTrack.

Съществуват известни доказателства, че следенето на частните самолети може да се използва като предимство за научаването на корпоративните новини още преди да изникнат в медийното пространство. Доклад от 2018 на University of Oxford, съвместно с Switzerland's federal science and technology department, показва, че при следенето на самолетите от близо 30 публични компании са били разпознати ранните индикации за поне седем сливания или придобивания.

Дали обаче това наистина дава сериозно предимство на инвеститорите е друг въпрос. Алтернативната информация става все по-достъпна, което е предпоставка за нейното по-бързо отразяване в цените на акциите. В същото време, някои собственици на частни самолети правят всичко по силите си техните полети и графици да останат в тайна.

Реално всеки може да проследи един самолет и то online. Фирми като FlightAware, които се фокусират по-скоро върху цивилните полети, позволяват на всеки да наблюдава разположението на хиляди самолети. Данните идват от Federal Aviation Administration. Това обаче, което не се вижда са частните самолети - 28 000 на брой. От малки, с единичен двигател, до големи, интерконтинентални бизнес самолети. Според политиката на FAA, собствениците на тези самолети могат да заявят те да не се виждат публично.

FAA обаче не е единственият източник на тези данни. Много самолети са оборудвани с технология наречена Automatic Dependent Surveillance - Broadcast (ADS-B). Това устройство излъчва транспортният код, самолетният ник, модела и типа, позиция и скоростта на летене на самолета. Очаква се, считано от 1 януари 2020, FAA да задължи всички самолети, които летят в американско въздушно пространство да бъдат оборудвани с ADS-B. Всеки с подходящото оборудване може да улови сигналът на ADS-B и да наблюдава целият преминаващ трафик. Съществува ADS - B Exchange, където тази информация се разпространява от мрежа от такива антени в цял свят и се предлага напълно безплатно.

Тази информация обаче не е полезна за който и да е хедж фонд. Dictator Alert следи самолетите, които са регистрирани на авторитетни личности - най - вече от Близкия Изток и Африка. И то тези, които излитат или кацат на Geneva Airport, Швейцария. После информацията се публикува чрез бот в Twitter. Тази услуга е била инициирана от двама журналисти с лична ADS - B антена близо до летището.

Усилията на американското правителство обаче са насочени към блокирането на този тип следене. А в ироничен отговор към опита на политиците да защитят собствениците на частни самолети, ADS - B Exchange са написали в своят сайт: "Всеки гражданин, който има поне $100 и възможността да купува неща от Amazon, може да се сдобие с този тип информация".

Все пак. Придобиването на основната информация за един частен полет не е достатъчно за взимането на инвестиционно решение. Трябва да се помисли кой е собственика на въпросния самолет, или кой може би лети в него, а това не е толкова лесно. Не е лесно заради компаниите "черупки" и чуждестранните регистрации.

Източник: Bloomberg Finance L.P.

Снимка: Flickr


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни