www.varchev.com

Ще спасят ли облигациите капитала на инвеститорите?

Рейтинг:

12345
Loading...

Когато Нютон осъзнал, че няма да спечели пари с алхимия, разрешил проблема, като станал началник на Монетния Двор. Това е пример за рационално поведение. Паричните политики в последно време изглежда се отдалечават от рационализма.

GT10:GOV 10 YearYield продължава да стои под нивото от 2%, което отразява все по-слабите очаквания за възможно ново повишаване на лихвените нива от страна на ФЕД. От Федералния Резерв се разбра, че решенията за лихвата ще бъдат съобразявани с ефекта от тези решения върху стабилитета на глобалната икономическа система. Американската централна банка единствена се опитва да се измъкне от дълговия капан, но не намира адекватни решения. Ако повиши лихвите – резултатите могат да бъдат твърде тежки, както и ако не ги повиши. Стремежът за освобождаване от капана на количествените облекчения е видим. Липсата на полезен ход – също. САЩ има известни резерви във фискалния подход, но неувереността засега има превес, а и на фона на предизборната кампания е твърде малко вероятно това предпазливо поведение скоро да се промени.

По същото време Японската ЦБ се оказа поредния пътник стигнал до отрицателните лихвени нива, движейки се по пътя на ЦБ на Дания, Швейцария и Швеция. ЕЦБ също посегна към наказателните -0,3% по депозитите. Тези ходове демонстрират поредната безпомощност на Централните Банки, които явно вече са изразходвали традиционните монетарни инструменти. Резултат няма, въпреки че лихвените нива вече доста време се колебаят около нулата.

Debt-Nat-2015Ефектът от тази политика е осем годишно трупане на дългове, голяма част от които няма как да бъдат обслужвани, а доста от тях най-вероятно никога няма да бъдат върнати.В днешните условия, когато икономическият ръст е по-скоро илюзия, реалният бизнес все по-неохотно ще прибягва до дълг, с цел инвеститране в нови проекти. Малко  познания са необходими за да се пресметне, че при дефлация и общ продължаващ спад при все по-широк спектър от стоки, проблеми с издължаването ще имат дори дългови експозиции, формирани близо до отрицателната ставка.  Все по-големите монетарни стимули и нулевите лихвени нива образуваха гигантски обеми от свободни парични средства, които се преляха на азиатските пазари и на свой ред предизвикаха истински бум от доларови заеми, предразполагащи към надуване на финансовите балони. Като резултат от тази проста аритметика, повечето развиващи се страни се оказаха затънали в ново дългово блато. Показателно е как пазарните участници на облигационния пазар все по-често игнорират данните за трудовите пазари и за деловата активност (особено в ЕС).
Debt-publ-20-countrСъвкупните частни и държавни дългове продължават да бележат максимум след максимум. ЕЦБ не остана извън тази вълна. Доста европейски банки вече се наложи да признаят наличие на „проблемни кредитни експозиции“ на стойност над $1 трлн. Лошата новина е, че тези банки са силно зависими от ситуацията на развиващите се пазари, което означава, че най-вероятно имат скрити в балансите си (под една или друга форма) още по-голям обем лоши кредити. ЕЦБ се опитва безшумно да изясни ситуацията, но всички са наясно, че ще се търси начин дълговете да бъдат отписани, без да се предизвикват локални или (най-добре) каквито и да е политически бури.  Големите маркет мейкъри ще осъществят отлични печалби чрез кредитни деривативи и CDS, като притесненията им са свързани само с пропорциите в матуритетите на паричните потоци, докато останалото ще се прехвърли към политиците.

Докато Гуверньорът на BoJ се опитва да успокои големите инвеститори с изявления, че отрицателните лихвени нива няма да пречат на покупките на ДЦК и че целта на политиката на Курода не е опит за отслабване на йената (както странно защо пазарът подозира), Еврокомисията понижи отново прогнозите си за икономическия ръст и повиши тези за бюджетния дефицит на евро зоната, а Драги доста емоционално заяви, че ЕЦБ ще стимулира още повече и без да се съобразява със страничните ефекти. Марк Карни е видимо по-самуверен и днес обобщи, че перспективите пред глобалната икономика стават все по-мрачни.

Проблемът за всички изглежда е скрит в „квантовата природа на парите – парите никога не са там, където ги търсите, а винаги някъде другаде...“  Затова преобладават препоръките. Британската Royal Bank of Scotland преди няколко дни препоръча на своите клиенти да разпродават всичко, освен „качествените облигации“. Според RBS вече става въпрос за спасяване на капитала, а не за извличане на възвръщаемост, защото съвсем скоро фондовите пазари ще се сринат с 20%, а петролът ще струва $ 16 за барел. В подобен подход би могло да се намери известна логика. Все пак е доста трудно да се произведе облигация с отрицателна доходност до падежа и още по-трудно е да се пласира, но погледнато от друга страна, ако насрещната страна е поела ангажимент да изкупува всичко – можем да допуснем, че няма нищо невъзможно.

G.Hristov / Head of Fundamental Analyzes

 


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни