www.varchev.com

Ще успеят ли петролните фючърси на Китай да променят правилата на играта?

China's oil futures

Рейтинг:

12345
Loading...

Дългоочакваните петролни фючърси котирани в китайски юани ще станат факт в края на Март 2018г.

Китайските петролни фючърси ще се изправят срещу световните ( деноминирани в щатски долари) Brent и West Texas Intermediate. Китайските петролни фючърси ще бъдат листнати на Шангхайската борса на 26-ти март според регулаторните органи в страната.

Ако фючърсите бъдат приети от инвеститорите и станат бенчмарк за глобалните петролни транзакции, Китай се надяват местната им валута да може да се противопостави на доминантността на USD в глобалната търговия. Много анализатори смятат, че това няма как да се случи, поне докато валутата бива контролирана от правителството. Също така международните трейдъри трябва да се съгласят да конвертират контрактите си в юани, а не в долари.

"Това е първата малка стъпка за Китай в опита си да стане активен ценови петролен бенчмарк, но за да може Shanghai като борса да стане глобален бенчмарк.. ще отнеме години. Макар че това дава нов тласък за либерализиране на юана, има по-големи пречки, свързани с волатилността и изтичането на капитали, които ще диктуват темпото." казва Michal Meidan от Energy Aspects Ltd.

"Фючърсите ще се търгуват на Shanghai International Energy Exchange, клон на Shanghai Futures Exchange" казват от Securities Regulatory Commission.

Докато някои подробности за контракта, като например размерът (1000 барела в 1 лот) и сортовете петрол са били обявени, друга информация като складовете за доставка на суров петрол не са обявени.

Китай се опитва там, където други, включително Русия, са се провалили. Докато международните инвеститори могат да се окажат предпазливи, няма съмнение, че китайците ще приемат радостно фючърсите си. Търговията с контракти на трите стокови борси на страната е "избухнала" през последните години, тъй като спекулантите купуват и продават всичко от желязна руда до соя с такава интензивност, че регулаторите многократно са се намесвали, за да потушат страховете от балон.

Китай подмина САЩ като най-големият вносител на петрол в света през миналата година, купувайки около 8,43 милиона барела на ден, за да задоволява търсенето както от страна на правителството, така и от независими рафинерии. Нацията също е натрупала милиони барели за стратегическия си петролен резерв. Частните компании трябва да се съобразяват с квотите, които са им поставени от правителството, но тази година тези квоти се повишиха.

"Способността на чуждестранните производители и потребителите да сключват хеджиращи контракти във националния пазар на Китай, използвайки юана, напълно променя играта", каза John Browning, от Shanghai-based BANDS Financial Ltd.

"Освен потребителите и производителите, за инвеститорите и арбитражите на стоковите пазари на китайските фючърсни стокови пазари има дълбоки резерви на ликвидност, към които международните търговци търсятдостъп от много години", каза Browning.

"Международните стокови борси като Mercuria Energy Group, Vitol Group и Glencore Plc биха могли потенциално да използват фючърсите за търговия за арбитраж и хеджиране, Контракта може да бъде и привлекателен за финансови институции като инвестиционни банки и фондове, каза той преди обявяването." смята Chen Tong, анализатор на петрол с First Futures Co.

Защо Китай не са започнали търговията на собствени фючърси досега?

По-ниски цени на суровия печат са изиграли значителна роля. Китайските петролни фючърси бяха предложени през 2012 г., следвайки скокове над 100 долара за барел, но цените през 2017 г. са средно по-малко от 50 долара. Също така има опасения относно нестабилността. Китай предложи вътрешни фючърси на суров петрол през 1993 г., само за да спре една година по-късно поради колебания. През последните години многократно забавяше новите контракти бе причинено от сътресения на борсовите и финансови пазари. Такива дестабилизиращи движения често подтикват китайското правителство да се намесва на пазарите по един или друг начин.

Какви други инструменти са били листнати на Shanghai exchange и са взривили търговските обеми?

Никелът беше последната основна стока, която трябваше да бъде листната на борсата през 2015 г .; в рамките на шест седмици търговията в Шанхай надминава бенчмарковите фючърси на Лондонската метална борса. В Китай спекулантите играят много по-голяма роля, като увеличават обемите на търговия, но правят пазарите податливи на волатилност. В началото на 2016 г. тогавашният ръководител на LME заяви, че е възможно някои китайски търговци дори не са знаели какво търгуват, тъй като инвеститорите се натрупват във всичко - от стоманени армировъчни пръти до желязна руда. Скоростта на цените се забави, когато Китай се намеси с по-строги правила за търговия, по-високи такси и по-кратки часове за търговия.

Source: Bloomberg

Trader Bozhidar Arabadzhiev


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни