www.varchev.com

След силния ръст в цената на петрола, какво да очакваме сега?

Рейтинг:

12345
Loading...

Перфектната бича буря за петрола доведе до ръст на цената до нива невиждани от години: Многобройните урагани, свиването на продукцията от ОПЕК, Коментарите около IPO на Aramco, коментарите за вероятна нова сделка на ОПЕК в края на месеца, все по-нови и по-добри прогнози за търсенето на петрол от ОПЕК, Събитията в Саудитска Арабия, включваща обвинения за измами на високопоставени саудитци, конфликта около Саудитска Арабия и Иран.

Какво се лучва в момента и какво да очакваме?

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) повиши прогнозата си за обема на световното търсене на петрол през 2017 година със 140 хил. барела на ден до 96,94 млн. барела. Световното търсене на петрол през 2018 година според ОПЕК ще бъде с 1,51 милиона барела на ден по-голямо в сравнение с тази година и ще достигне 98,45 милиона барела. През октомври ОПЕК прогнозира увеличение на световното търсене на петрол през 2018 година с 1,38 милиона барела на ден до 98,19 милиона. Това е работата и задачата на ОПЕК в момента: да прави всичко възможно за да подкрепя цената на петрола. Затова тази прогноза може да я игнорираме, като манипулируема.

Очаква се членовете на ОПЕК да формират консенсус, като удължат с девет месеца сделката си за намаляване на производството с други сурови износители. Това би удължило споразумението между ОПЕК, Русия и други петролни производители за ограничаване на производството. Това е наистина в подкрепа на петрола, но до голяма степен акумулирано в цената.

Какво да очакваме при тези високи цени?

Ако разгледаме COT репорта относно какъв тип търговци държат дълги и къси позиции и колко агресивни са тези групи може да ни стане ясно какво се случва на пазара. Доклада разделя търговците на фючърси на петрол на 3 основни групи: големи спекуланти, малки спекуланти и хеджиращи големи клиенти(рафинерии, и сондажни компании). Тук рисковничето е да се определи каква е позицията на големите спекуланти, и ако те са вече дълги на пазара, няма да има вече какво да движи цената нагоре, няма кой да купува когато те продават.
От последния COT репорт големите спекуланти на нефт държаха над 500 000 нетни дългосрочни фючърсни договора. Тази група е била по-агресивна в лонговете си само един път в историята - март 2017 г. Тогава те със сигурност не е успяла да да повиши цената над 50 долара. Подозираме, че този път ще бъде подобен. Също така е важно да отбележим, че спекулантите днес са по-дълги на петролния пазар днес, отколкото през юни 2014 г., точно преди пазарът да се понижи от $100 на $40 за няколко месеца. Ако тази група намери причина да затвори дългите си позиции, натискът надолу върху цената може да бъде значителен - риск около тези нива за цената.

Нека разгледаме и представянето на енергийните компании включени в S&P500 и представянето на цената на петрола.

От графиката става ясно, че цената на петрола се е повишила значително спрямо цените на енергийните акции - това се нарича дивергенция и дава сигнал, че цената на петрола се е повишила по инерция или че големите енергийни компании и инвеститори не вярват че цената ще се задържи около тези високи нива - втори негативен фактор.

Високите цени на петрола в момента правят рентабилен бизнеса за добив на петрол от шистов пясък, което автоматически води до включване на все повече и повече мощности в САЩ, което пък води до повишаване на предлагането. Основния закон предполага, че когато предлагането се повишава с по-бързи темпове от търсенето цената намира баланс скоро, следователно тук също има негативен фактор за цената.

Не трябва да забравяме факта, че влизаме в сезон по-лош за петрола, когато търсенето е по-слабо - негативно за петрола.

Възможни са и прибиране на печалби след силния ръст на цената за краткото време.

Следователно може да смятаме, че цената на петрола ще запази своята широка консолидация и в бъдеще, но с изместена плоскост около 5  USD от стария си рейндж, или в диапазона 45-65 долара за OIL и 42-57 долара за OIL.WTI.

Корекцията сега е по-вероятна

Стефан Д. Ангелов - Head of Stocks Trading

 

 


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни