www.varchev.com

4 причини, защо ралито, може да се обърне в срив

Рейтинг:

12345
Loading...

Ралито от началото на месеца доведе S&P 500 до 2% от най-високите си стойности за всички времена, припомняйки ни спомени за подобното еуфорично покачване в началото на 2018 г. През миналата седмица повече от 20% от компаниите на S&P 500 достигнаха 52-седмични върхове, най-много от януари 2018 г., когато индексът отбеляза най-добрия месец, който бе виждал за две години. Но сред целия бичи оптимизъм, пазарните наблюдатели развяват предупредителни знамена, като посочват редица причини, поради които тази година може да е различна и текущото рали може бързо да се превърне в срив.

4 причини, защо ралито, може да се обърне в срив
1. Дефанзивните акции водят ръста на пазара
2. Предпазливия Фед захранва самонадеян пазар
3. Волатилността, като мерна единица за страх нараства
4. Прогнози за по-слабо нарастване на приходите през 2020 година

Какво означава това за инвеститорите
Jeff deGraaf, съосновател на Renaissance Macro Research, е скептик по отношение на сегашната пазарна еуфория, обяснявайки, че последните скокове на акциите се водят от дефанзивни сектори. Докато технологиите и цикличните процеси доведоха до покачването на пазара през 2018 г., deGraaf казва, че този път комуналните услуги, недвижимите имоти и потребителските стоки правят всичко тежко, като са се увеличили с поне 15% през последните 12 месеца. Това е около три пъти по-голямото увеличение в S&P500. Предпочитанията за защитни запаси предполагат, че инвеститорите не са толкова уверени, колкото сегашното рали предполага.

Въпреки че коментарите на председателя на Федералния резерв Jerome Powell, миналата седмица може да са помогнали за засилване на доверието, те също служат за захранване на самодоволството на стадото, подкрепящо бичия пазар, според Charles Hugh Smith, автор на блога на Two Minds. Федералният резерв може да и да успокой пазарите и даде на инвеститорите нова надежда, но по този начин може би подхрани условията за следващия срив.

"Доверието в абсолютната ефикасност на интервенцията на Фед поражда самодоволство, което е основен прът за срив на фондовия пазар", пише Smith. "катастрофите не се появяват от предпазливо стадо, а от самодоволно."

Smith очертава анатомията на катастрофата, илюстрираща как често пъти катастрофите са предшествани от пропускане на пазара с къси продажби на мечки поради влошаване на фундамента и бикове, които след това се втурват да купят потапянето. В крайна сметка повтарящите се опити не успяват да достигнат предишни върхове, отразявайки намаляването на доверието на инвеститорите и ускоряването на катастрофата. Дори предполагаемото всемогъщество на Фед претърпява загуба на доверие с успокоителни съобщения и дори с намаляване на лихвените проценти не успяват да спрат кръвопролитието.

Друг показател, който подсказва, че доверието на инвеститорите става нестабилно, е неотдавнашното покачване на индекса на волатилността на CBOE (VIX), известен също като мерна единица за страх на пазара. През последните няколко години VIX достигна до сегашното си високо ниво, когато акциите отслабваха и за първи път от 2009 г. насам индексът не успя да се понижи на фона на такива резки печалби. Стратегията по дериватите на макроикономическия съветник Vinay Viswanathan предполага, че положителната корелация между акциите и волатилността е знак, че въпреки поскъпването на акциите, все още има много риск.

В допълнение към песимизма, Morgan Stanley наскоро излезе с ревизия на прогнозите за корпоративни печалби. В своя основен сценарий банката очаква печалбите да нараснат с 0% през 2020 г., тъй като несигурността при търговията и скромното увеличение на търговските напрежения продължават да оказват влияние върху доверието в бизнеса и инвестициите. Ако прогнозата е правилна, тя ще отбележи втората поредна година с нулев ръст на приходите от 2015-2016 г. насам.

Въпреки че все още има голям риск и потенциал за влошаването на фундамента, голяма част от негативния ефект се дължи на продължаващите търговски конфликти между САЩ и Китай. Ако двете страни могат да изработят търговска сделка по-рано от очакваното, перспективите за икономически растеж могат да бъдат достатъчни, за да съживят отслабващото доверие и да премахнат голяма част от риска.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни