www.varchev.com

5те основни пазарни двигателя през 2020г.

Рейтинг:

12345
Loading...

Търговската война между САЩ и Китай ще продължи да тежи на световната икономика, а Donald Trump ще се опре на Фед, за да поддържа икономиката, докато се подготвя за преизбиране. Тези фактори и трънливият въпрос на отношенията между Великобритания и ЕС след Брекзит ще се съчетаят, за да осуетят усилията на Европейската централна банка за възраждане на еврозоната. Цените на петрола могат да паднат, освен ако ОПЕК и Русия не направят повече, за да регулират производството, докато в САЩ, Netflix ще се бият с Disney, Apple и други, за да защитят позицията си в разразяващата се стрийминг война.

Ето какво очаква финансовите пазари през 2020 г.

1. Няма знак за край на борбата между САЩ и Китай за надмощие

Търговската война между САЩ и Китай, която смути световната икономика почти еднолично през 2019 г., вероятно ще остави дълбоки следи и през 2020 г.

Международният валутен фонд изчисли през октомври, че тарифите, наложени от двете страни, и далечната несигурност, която те предизвикаха, ще изтрият 700 милиарда долара от световната икономика през следващата година, което е равностойно на 0.8% от глобалния брутен вътрешен продукт.

Крайният резултат може да е по-малко екстремен, като се има предвид очевидният напредък в преговорите по-рано през декември, в който Китай по принцип се съгласи да увеличи покупките си на американски селскостопански стоки в замяна на частично отменяне на вносни тарифи за някои стоки, които продава на САЩ. Все още няма дата за подписване на крайно споразумение и никоя от страните не е публикувала проект на текст на сделката, но договорените намаленията на тарифите, изглежда са предназначени да изгладят начина, по който това ще стане в началото на януари.

Въпреки това, връщане към предходното състояние изглежда много малко вероятно, докато други фронтове на ангажиране - по-специално Хонконг, Северна Корея и Тайван - могат да избухнат по всяко време.

Това е особено вярно сега, когато кандидатите за президент на Демократическата партия показват готовност да се изправят срещу Китай по въпроси от търговията през правата на човека до технологичното надмощие, което ни навява на мисълта, че и през 2020г. търговската война ще бъщр основен пазарен двигарвл.

2. Натиска върху Фед

Президентските избори в САЩ през ноември ще хвърлят дълга сянка пред себе си в месеците, които предстоят - сянка, която ще обхване Федералния резерв наред с много други.

Проучванията на общественото мнение и букмейкърите дават на президента Donald Trump голям шанс за преизбиране (ако приемем, че оцелее по време на процеса по импийчмънт), което би проправило пътя му за още четири години, в които търговията и фискалната политика са основни фактори за развитието на пазара, Федералният резерв свежда ролята си до буфер на всякакви сътресения.

Засега пазарите оценяват лихвите на Фед около текущите нива и в диапазона 1,50% -1,75%, но това до голяма степен зависи от избора на политиката, която Trump ще води до ноември.

Ако Trump реши да активизира избирателите с агресивни действия към Китай (ЕС, Мексико, Канада или други), тогава ФРС може да се наложи да за бъде започнат нов цикъл „застрахователно“ намаляване на ставката.

3. Холивудски войни

Забравете Междузвездни войни, 2020г. ще бъде годината, в която стрийминг войните ще се развихрят с цялата си ярост.

Netflix ще се наложи да защитава предимството си в момента има малко под 160 милиона абонати по целия свят и е първото име, което идва на ум в пространството, когато става дума за видео стрийминг.

Тази позиция обаче е застрашена от конкурентите с дълбоки джобове, като Apple и Уолт Дисни, които също стартираха конкурентни услуги през ноември. Disney, с безпрецедентния си каталог и преобладаващите спортните програми на живо, се определя като изключително труден конкурент. Изпълнителният директор Bob Iger казва, че се е насочил към 90 милиона абонати до 2024 г. Първите 10 милиона са регистрирани още на първия ден.

Comcast и AT&T също ще влязат в битката през следващата година: NBCUniversal предстои да стартира през април, а HBO Max на WarnerMedia ще стартира през май. Както и при толкова много други сектори, Amazon остава потенциално мощен и съкращаващ маржа конкурент.

Добрата новина е, че повечето анализатори виждат достатъчно място на пазара за множество доставчици. По-малко добрата новина е, че никой не знае точно кога това пространство ще започва да се свива. Disney трябваше да подбие Netflix значително, за да гарантира скоростта на развитието на своята услуга.

Важно е да се отбележи и потенциала на Roku, която е специализирана в интелигентни телевизори, пригодени за стрийминг платформи.

4.Пазара на петрол е изправен пред ново пренасищане

Глобалният пазар на петрол е изправен пред труден старт за 2020г., тъй като лекият растеж в световен мащаб продължава да гарантира, че предлагането расте по-бързо от търсенето.

Споразумението по-рано този месец от Организацията на страните износителки на петрол и неговите партньори, по-специално Русия, да намали доставките с допълнителни 500 000 барела на ден от януари до март, убеди трейдърите, че няма да има незабавно пренасищане. Въпреки това, Международната агенция по енергетика казва, че световните запаси биха могли да нараснат с до 700 000 барела на ден през първото тримесечие на годината.

„Съкращенията на ОПЕК не решиха напълно проблема“, казва Bjørnar Tonhaugen, ръководител на изследванията на пазара на петрол в Rystad Energy. „Вместо това те предлагат лека превръзка, достатъчна да спре кървенето само през първото тримесечие на 2020 г.“ След това, според него, страховете от свръх предлагане със сигурност ще се съживят.

Това е отразено в прогнозата на американската администрация за енергийна информация за средна цена на суровия от малко над $55 за барел за щатския петрол West Texas Intermediate през следващата година и $60.51 за барел за глобалния бенчмарк Brent.

Според прогнозите на правителството ценовите и капиталовите разходи означават, че ръстът на производството в САЩ ще се забави до 900 000 барела на ден следващата година. Това е намаление от 1,3 милиона тази година и 1,6 милиона през 2018г. За първи път от поне три години САЩ няма да задоволи всяко нарастващо глобално търсене самостоятелно. IEA очаква световното търсене на петрол да нарасне средно с 1 милион барела на ден през 2020г.

5. Търговските проблеми в Европа

Сянката на несигурността ще продължи да надвисва над търговията, което ще осуети намеренията на Европейската централна банка за изход от политиката на отрицателни лихвени проценти, ще окаже допълнителен натиск върху рентабилността на банковата система в еврозоната и ще задържи ограничението на еврото на валутни пазари.

Опасностите от търговията са много, а пътищата около тях са стръмно. По-високите американски тарифи за Китай възпират бизнес инвестициите в двете страни, засягайки износа на капитал и стоки от еврозоната. ЕС също е очевидната следваща цел за всякакви нови търговски офанзиви, ако администрацията на Trump обяви примирие с Китай преди изборите.

И накрая отношенията между ЕС и Великобритания, които ще напуснат блока в края на януари. Премиерът на Великобритания Boris Johnson сигнализира, че иска търговска сделка до края на 2020 г., когато преходната фаза на неговото споразумение за оттегляне е приключила. Това поставя основа или за някакви яростни преговори или, по-вероятно, търговско споразумение, което ще се прави на етапи, всеки от които да спре нарушенията на търговските и финансовите потоци между страните. Въпреки това заплахата от подобен сценарий ще бъде непрекъснато потискаща увереността на инвеститорите.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни