www.varchev.com

5 черни лебеда, които могат да разтърсят пазари през 2016 г.

Рейтинг:

12345
Loading...

Има много неща, които допускаме, че може да се случат през 2016 г. Федералният резерв ще направи много изказвания за това как ще пристъпи към следващото повишаване на лихвите и накрая може да ги остави същите. Една петролна компания или две може да фалират. Гърция ще скъса нервите на пазарите отново и ще стигне до ръба на напускане на евротозоната, а след това ще я спасят в последния момент. Всичко това може почти да се приеме за даденост, тъй като инвеститорите го преценяват като вероятно да се случи при анализа си за 2016 година.

Но какви са потенциалните черни лебеди - това са събития, които никой не допуска че може да се случи, но което може да разтърси пазарите през следващите 12 месеца? Много малко хора очакваха, че цената на петрола ще се срине толкова зрелищно тази година, или че пазарите в Китай ще регистрират сериозен ръст и след това ще се сринат. 2016 няма да бъде по-различна.

По дефиниция, непредвидимото не е лесно да се предвиди - ето пет потенциални черни лебеди, които заслужават да се държат под око.

Първи:iPhone 7 се отлага

Най-новият телефон на Apple т 7 и 7-Плюс - се очаква да бъде представен през септември следващата година. Пазарите зависят от Apple - това е най-голямата компания в света, а от нея зависят цели сектори в икономиката.

Сама по себе си компанията е на стойност повече от $ 600.0 милиарда и сателитни фирми, доставящи софтуер и хардуер на стойност още повече. Но дизайнерски недостатъци, или производствени закъснения в Китай, биха могли да отложат новия телефон или да хвърлят сянка върху него. Трудно е да се мисли за все по оригинален продукт, който да държи компанията на върха. какво ще стане ако колелото забуксува поне веднъж.

Едно забавяне би било катастрофално за пазарите, тъй като най-новите телефони носят най-голяма печалба на Apple. Още по-лошо, това ще подкопае целия технологичен сектор.

Втори: Суверенните държавни фондове излизат от пазара.

Държавните инвестиционни фондове държат 4300 милиарда $ в активи. От къде идват тези пари във фондовете и от кои страни? Разбира се от петрол и от петролните страни. Знаем какво се случи с цената на петрола през 2015 година. Виждаме огромни дефицити в петролните страни, които трябва да се покриват. Именно покриването им може да принуди изтегляне на средства от държавните инвестиционни фондове, което значи продажба на акции.

Ето един пример Саудитска Арабия започна понижение на публичните разходи, но вземането на средства отв фонда ще бъде много по-лесно, отколкото да се режат заплати и разходи.

Трети: Марио Драги подава оставка

Президентът на Европейската централна банка, потушил кризата на еврото почти еднолично, обещавайки да печата пари, за да спаси всяка страна от еврозоната. Оттогава пазарите на облигации се успокоиха и Драги има огромна заслуга за това. Неговият мандат изтича през 2019 г., но никой не е защитен на работното си място.

Ако италианският премиер Матео Ренци падне от власт Драги може да бъде принуден да се върне и да оправи бъркотията заставайки начело на страната. Или той може да стане жертва на политическите борби във Франкфурт - вакантно място за управляващ директор на Международния валутен фонд ще стане факт следващото лято и може да изглежда много съблазнително за човек от неговия калибър.

Какво би станало ако той си тръгне? Германците почти сигурно ще настояват, че е техен ред да вземат председателството на ЕЦБ - а това ще върне притесненията на инвеститорите около еврото и кризата може да се върне.

Четвърти:Природно бедствие в сърцето на някоя голяма икономика: САЩ, Европа, Китай или Япония. Това би могло да има катастрофален краткосрочен ефект на пазара.

Пети: Мирът в Сирия

Цените на петрола се сринаха през 2014 година и то на фона на бушуващата война в близкия изток - което обикновено означава по-висока цена на петрола. Какво би станало ако президента на Сирия Башар Асад бъде изведен от сцената доброволно или със сила ? Ислямската държава може да бъде победена много бързо при коалиция от руски, местни и западни сили.

Поръчките ще бъдат възстановени и много повече петрол ще залее пазара от това, което в момента има и ако Ислямска държава бъде изгонена от Либия тя ще може да изпомпва повече петрол. Резултатът? Цената на петрола може да падне чак до $ 10 за барел.

Разбира се, никое от тези неща може да не се случи. Но винаги трябва да имаме едно наум.


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни