www.varchev.com

GBP/USD удари дъното. Предстои ли следващото?

Рейтинг:

12345
Loading...

GBP-USD-mon-13janGBP/USD  удари дъно от юни 2010, но е още далеч от януарския минимум на 2009. Забележителен бе спадът на GBP спрямо основните му конкуренти, като следствие от данните по UK-индустриалното производство за месец ноември. Публикацията показа спад от 0,7% на месечна база, при очаквания за 0,0%, но не това е основното. Office for National Statistics показа, че в дъното на проблемите са обработващата тежка промишленост и петролно-газовият добив в Северно море. В тези сектори концентрацията на капитал е най-голяма. Това предполага ефект на задържане на печалбата и нисък или отрицателен коефициент на реинвестиране в сектора, което с известно забавяне намалява общата парична маса, която поддържа индустрията на текущото производително ниво. От друга страна, фактът, че икономическият растеж се прехвърля върху потребителските разходи и сфери като услугите няма как да е оптимистична новина за икономика като британската.

Очевидни са сигналите за забавяне на UK- икономиката в края на 2015. До преди няколко месеца прогнозите се колебаеха, дали BOE ще изчака ФЕД или ще затяга паричната си политика първа.  Днес  такива въпроси не задава никой. Годишният растеж дори при продажбите на дребно остана скромен.

BoE-factors-pricesПоследното проучване на BOE относно корпоративното ценообразуване посочи, че очакванията за инфлацията в производствената сфера остават слаби. А при инфлацията на потребителските цени дори са станали отрицателни. Реално само строителни фирми са отчели положителен баланс на промени в цените през изминалата година и очакванията в сектора са за по-нататъшни увеличения на цените през следващите дванадесет месецa. При индустриалните производители докладът отчита най-отрицателния нетен баланс за промени в цените за 2015, плюс предположения за продължаващ спад на цените. Очакванията на фирмите предлагащи услуги за следващата година са по-смесени, обаче, със скромен баланс и то предимно между търговците на дребно, които очакват „някакво“ увеличение на цените. За сметка на това, респондентите на потребителски услуги очакват твърдо по-нататъшно намаляване на цените. Годишният растеж на потребителските разходи е останал стабилен като цяло, подкрепен от нарастващите доходи и от наличната ниска средна цена на потребителските кредити, но стойностите са на много ниски абсолютни нива.

UK-CPI-inflation_forecastsЦялата тази ситуация ни отдалечава от каквито и да е рестриктивни практики от страна на BOE. По този начин се създават условия за продължителна дивергенция между монетарните политики на САЩ и Обединеното Кралство, към която може да се добави продължаващата неопределеност в намеренията на британците спрямо Евросъюза. Оформилата се солидна основа от слаби икономически факти и песимистични бизнес очаквания очевидно ще влияе негативно върху GBP поне в средносрочен период. Краткотрайни корекции естествено ще се случват периодично, като повод ще са предимно външни фактори, но реални макро икономически доводи за промяна на тренда към момента няма.

Прогнозите относно CPI показват, че е възможен и друг сценарий, но той е твърде малко вероятен преди втората половина на 2016 и става по-реалистичен чак към 2017.

G.Hristov / Head of Fundamental Analyzes

(data source: Bank of England summaries of business conditions)

 


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни