www.varchev.com

8 интересни факта за фондовия пазар

NYSE Trader

Рейтинг:

12345
Loading...

1. Най-старият фондов пазар:

Въпреки че търговците във Венеция, пазарите в Индия и други райони по света са имали хора, които продават, купуват и търгуват заеми и дългови емисии по улиците, титлата за първия пазар за търговия с акции принадлежи на Амстердам. През 1602 г. Амстердамската фондова борса стартира от Dutch East India Company. Сега е известна като Euronext Amsterdam.

2. Голямата дъска:

Това е прякора на New York Stock Exchange. NYSE е най-голямата фондова борса в света. Тя за пръв път отвори през 1792 година.

3. Цъкащи хартийки/Ticker Tapes/:

Преди да можете да търгувате с акции онлайн или да виждате ценните книжа, с които работите на живо по телевизора, компютъра или телефона, брокерите са разчитали на цъкащите хартийки, които са били разпечатвани и са съдържали основната информация за цената на актива. Те са предавани по телеграфна линия. Цъкащият звук, който се е чувал в момента на разпечатването е причината за този прякор.

4. Бордюрът:

American Stock Exchange стартира в Ню Йорк през 1790 година, но не получи прякорът си "бордюрът" (The Curb) до преди 19-ти Век. Бизнесът се провеждаше на улиците в Ню Йорк и тези трейдъри спечелиха прозвището "Тротоарни брокери"

5. Ефектът Октомври:

Без значение дали е съвпадение или не, инвеститорите и брокерите много се страхуват през Октомври, защото най-лошите пазарни катастрофи са се случвали по това време.

На 29 Октомври 1929 година се случи първия ужасяващ краш. Акциите се сринаха с 25% за няколко дена, изпращайки инвеститорите в паника. Всичко започна с краша на London Stock Exchange предходния месец и продължи с волатилни пазари и паническо продаване. Това доведе до Голямата Депресия през 1930, която продължи десетилетие.

В понеделник, 19 октомври 1987 г., световните пазари започнаха да се сриват и до края на месеца пазарите спаднаха с огромни проценти - почти 46% в Хонконг, повече от 26% в Обединеното кралство и почти 23% в Щатите. Освен това пазарите паднаха и през 2002 и 2008 година.

6. Филми за фондовите пазари:

Фондовият пазар е добра сцена за драма, така че не е изненадващо, че Холивуд е продуцирал множество филми за борсите. Някои от филмите са крехки, колкото и лентата, на който са заснети, но шепа разказват истински истории за съдбата и неуспехите. Вижте The Big Short, Too Big to Fail и The Wolf of Wall Street.

7. Камбаната за отваряне:

От 1903 г. началото на всекидневната търговска сесия на NYSE започва със звънене на истинска камбана в 9:30 ч. Източно стандартно време. Първоначално сигналът беше чукче, а след това гонг. Много от високопоставените хора са поканени да участват в традицията дадат старта на сесията, включително певец Usher, бившия президент Ronald Reagan, актьорът Robert Downey Jr., пожарникари и злодея от Star Wars Darth Vader.

8. Сини Чипове/Blue chips/:

Престижният прякор е резервиран за компании, които са национално известни и се търгуват високо във фондовата борса. Името произлиза от чипа с най-голяма стойност в покера, който е син. Такива компании са General Mills, Kellogg Company, IBM, Johnson & Johnson и други.

От каменни плочи с издълбана в тях информация за заеми до електронни сделки, направени за няколко секунди, фондовите пазари са изминали дълъг път. И те ще продължат да се развиват заедно с начина, по който инвестираме.


 Trader Aleksandar Kumanov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни