www.varchev.com

BIS: задава се банкова криза в Китай, Бразилия и развиващите се страни.

Рейтинг:

12345
Loading...

Кредитният растеж в Китай, Бразилия и Турция не само стимулира риска от наличие на лоши кредити, но вече представлява и сигнал за банкова криза, задаваща се на хоризонта. Това е мнението на Bank for International Settlements.

Съотношение на кредити към БВП, който е мярка за това колко кредитен обем при частния сектор се е отклонил от средната дългосрочна тенденция, възлиза на 25,4% в Китай, твърди BIS в доклада си от неделя. Това е най-голямата от всички разглеждани икономики, като другите притеснителни данни са за Турция с 16.6% и 15.7% за Бразилия.

"Ранните банкови стрес - индикатори посочиха рискове, произтичащи от силен растеж на кредитните експозиции", съобщава банката. Исторически погледнато, съотношението над 10% определя две трети вероятност за "сериозни банкови щамове" в съответната страна, настъпващи в рамките на до три години, казват от BIS.

Най-големите развиващи се страни побързаха да се възстановят от световната финансова криза 2008 г., чрез форсирана кредитна експанзия и сега, тъй като растежът стихва, кредиторите трябва да се борят с преструктурирането на лошите кредити.

Рискът в Китай е наследство от рекордните 17.6 trillion- yuan ($2.8 trillion), които бумът в кредитирането освободи, чрез бившия премиер Wen Jiabao през 2009 г. Необслужваните кредити в страната през първото тримесечие се изкачиха с най-голяма стъпка спрямо данните от 2004 г., достигайки  982.5 billion yuan. Това е съразмерно с икономиката на Виетнам. Подобно на Китай, Индонезия, Сингапур и Тайланд също имат кредитни съотношения към БВП, които надвишават 10% и следователно са силно уязвими.

Най-големите банки в Бразилия, в разгара на най-тежкото икономическо свиване за последния четвърт век, рязко са повишили провизирането на лоши кредити. Banco do Brasil SA, най-голямата по активи банка в Латинска Америка, само за миналия месец е увеличила парите, заделени за лоши кредити с 21%.  Като допълнение, Бразилия възнамерява да пристъпи към драстично съкращаване на разходите и увеличаване на данъците. Това се тълкува като реакция на понижаването на кредитния рейтинг на страната от Standard and Poor’s  до ниво „junk“. Рестрикциите засягат земеделските субсидии, инфраструктурните инвестиции, заплатите и бонусите на държавните служители, здравеопазването и социалните програми. Планът е обвързан и с възраждането на непопулярния данък върху движението на капитали (CPMF).

„Среднопретеглената оценка на съотношенята при дълговите обслужвания показаха нарастващи рискове,“ се казва в доклада на BIS, например, „домакинствата и фирмите в Бразилия, Китай и Турция отработват значително повече време, за обслужване на дълга си, отколкото в миналото."

BIS подчертава допълнително, че размерът на международните дългови ценни книжа, емитирани от нефинансови предприятия в нововъзникващите пазари възлиза на $ 75 billion само за първата половина на тази година, в сравнение с $ 161 billion за цялата 2014 г. и $ 189 billion през 2013. Кредитополучателите продължават да разчитат на дългови продажби в USD, като същевременно увеличават емисиите си, деноминирани в EUR. Обемът на тези транзакции, достигнат за първото полугодие се изчислява като еквивалент на общия им обем валутни продажби, осъществен за цялата 2014 година.

Jr.Trader  G.Hristov

(Източници: Bloomberg; GARP.)


 Varchev Traders
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни