www.varchev.com

Brexit в няколко възможни варианта

Рейтинг:

12345
Loading...

Изглежда, че Великобритания се приближава до възможността за това как да премине Brexit по няколко различни начина. А това в края на краищата може да не се окаже толкова лош вариант.

Когато имаме една особено "бавна" група студенти, които не могат да преминат и най-лесният изпит, едно доста добро и улеснително решение е като се предложи тест с няколко различни отговора. Изправени пред това да избират из между четири възможни отговора за един въпрос, шансовете дори и на най-слабо представящия се студент за правилно уцелване на отговора ще се вдигнат.

Настоящата, хаотична политическа обстановка изглежда ще сведе нещата до "изпит" с три или четири възможни отговора. Не е ясно обаче дали Парламента или обществото ще са подложените на изпита -  най-вероятно и двете страни. Странно, но това може да се окаже най-добрия вариант за измъкване от ситуацията. С по-малко от 100 оставащи дни до Brexit, Тереза Мей едва ли ще опита да отхвърли тази възможност.

В интерес на истината, Мей в процеса на преговорите от самото начало, проигра най-добрите си карти, която имаше. Тя обяви Article 50 прекалено рано, като сега времето е срещу нея. Великобритания сега ще трябва официално да излезе на 29 март 2019 г. независимо дали има сделка или не. И реално тя не е задействала нужните приготовления за сценария "няма сделка", вместо това тя продължава да повтаря на народа на UK, че това е по-добра сделка от колкото лоша сделка. Европейците обаче, знаейки, че "няма сделка" сценария ще нарани значително Британската икономика, се усмихваха спокойно и изчакваха Мей, на която и без това изтичаше времето, просто да подаде.

На Мей сега й се налага да се "грижи" за Brexit сделка с дълъг период на преход и с неизяснен проблем свързан с Ирландците. Въпреки това в Парламента има и политици, които кроят планове за унищожаването на Мей, но покрай мрачните нагласи са се появили и хора, които я поддържат жива. Най-яростните й противници са т.нар. Tory Brexiteers, водени от Jacob Rees - Mogg. Те са фанатици, които биха предпочели да няма сделка, въпреки щетите, които това събитие ще причини. Точно заради тях миналата седмица на Мей й се наложи да отложи гласуването в Парламента на нейния компрометиран план и трябваше да пътува до Брюксел за среща с лидерите на ЕС. Нейната мисия беше да търси подкрепа, която тя реално така и не получи. А какво правеха въпросните Brexiteers? Безцеремонно свикваха вот на недоверие срещу Тереза Мей. В края на краищата, 117 от 317 Tory министри гласуваха срещу Мей, което беше достатъчно да я наранят, но не и да я победят.

Случи се точно обратното. Благодарение на Tory гласуването, Мей сега е в безопасност през следващите 12 месеца, в който правото за свикване на нов вот на недоверие е забранено. Сега обаче, Brexit ще се води от човек към когото са изгубили доверието си.

Другия с Brexit план е лидерът на Лейбъристката партия - Jeremy Corbyn. Неговият план обаче е толкова изкусен, че направо невидим. Той никога не го е разкривал и най-вероятно той не знае точно в какво се състои неговия план. Неговото невежество обаче, искрено или фалшиво, придобива смисъл докато Tory-тата продължават да свикват стрелкови отряди. Тънката мисъл на Corbyn е да свали правителството и да свика извънредни Парламентарни избори. За съжаление обаче той няма какво друго да предложи на Британския народ освен още разделение. Corbyn не поддържа идеята за нов Brexit референдум.

Тук идва и идеята за изпита с няколко възможни отговора. Първоначално той може да се проведе в Westminster и после в цялата страна. В Парламента, той дори може да се изрази като чисто гласуване. На министрите ще им се даде правото на глас за да изразят своите предпочитания. Мей ще е твърдо против. С времето обаче, Мей и Corbyn биха променили решението си при положение, че до тогава не се открие алтернатива.

Първоначалния референдум трябваше да даде шанса за вот, който "да е веднъж в живота". Но също така, тези, които са гласували през 2016 г. "Leave" не са имали идея до какви последствия ще доведе това. При друго развитие на действията, Великобритания може да се отрече от Article 50 за да получи нужното време за да организира и проведе референдум. От Европа най-вероятно ще уважат това желание. Това също ще отвори възможност на европейците да "подсладят" сделката с условия, които биха привлекли Великобритания да остане в съюза.

Изпитът с няколко възможни отговора има три предимства. Първо, гласоподавателите ще бъдат по-наясно за какво реално гласуват. Второ, ще се създаде много по-голямо мнозинство при гласуването, което ще подсили демократическата легитимност на събитието. Трето, народът на Великобритания ще е 100% отговорно за финалното решение. Няма да има повече извинения, или поне ще са доста по-малко спрямо сега, където Парламента изнася версия след версия за развоя на събитията и за друг Brexit.

За съжаление обаче, вариантите ще са повече разделящи, отколкото обединяващи. Британският народ ще трябва да реши, но ще е решение, което да не носи със себе си настроението за лесно измъкване от ситуацията. Изкусни планове за комфортно ниво на изход от ЕС, което да удовлетворява всички искания на народа. Нека се предостави на гласоподавателите възможността за няколко избора при гласуването и нека бъдат оставени да гласуват така, както те преценят. Така ще е най-честно за тях.

Източник: Bloomberg Finance L.P.

Снимка: Pixabay


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни