www.varchev.com

Lehman Brothers десет години по-късно: какво можеше да се направи?

Рейтинг:

12345
Loading...

Фалитът на Lehman Brothers, една от най-големите инвестиционни банки в света, е същинското начало на финансовата криза. Сривът на финансовия гигант започва мъчителния процес на дългова дефлация, породена от липса на ликвидност и доверие във финансовата система след спукването на огромен балон, който обхваща цялата икономика.

Scott Freidham, който е chief administrative officer, когато банката се срива е категоричен: банката можеше да бъде спасена и трябваше да бъде спасена.

Причината банката да не бъде спасена е липсата на активи, които да бъдат заложени срещу кредит от Федералния резерв. Scott Freidham, обаче, обяснява, че разследването на SEC показва, че Lehman няма счетоводни проблеми, а през последната година Lehman регистрира рекордни печалби и оборот. Проблемът, обаче, е, че активите на Lehman претърпяват големи загуби в стойността си след спукването на балона.

Решението на този проблем в средата на 2008 г. е да се преструктурира цялата компания в холдингова банка. Този вариант е отказан на Lehman, защото администрацията се притеснява, че спасителния план ще се интерпретира като спасяване на банка с парите на данъкоплатците. Фалитът на Lehman Brothers, обаче, докарва цялата финансова система пред срив: и тогава Goldman Sachs и Morgan Stanley, други две големи инвестиционни банки, са преструктурирани в холдингови компании, за да може да им се окаже пълна помощ.

Ако Morgan Stanley и Goldman Sachs не бяха спасени от Федералния резерв и U.S. Treasury, то цялата финансова система вероятно щеше да претърпи срив и потоците на финанси, които крепят икономиката, щяха да спрат. Това щеше да е пагубно за американската икономика, а оттам и за световната. Ако фалитът на Lehman бе предотвратен, обаче, финансовата система вероятно нямаше да стигне до ръба на срив.

Десет години след фалита на Lehman Brothers, американската финансова система е видимо по-силна. Американските банки изглеждат възстановени и силни. Европейските банки като Deutsche Bank и Intesa San Paolo, обаче, дори десет години по-късно изглеждат на ръба на срив.

Източник: The Financial Times 

Original post: Lehman insider: why the bank could and should have been saved

Снимка: pixabay.com


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни