www.varchev.com

50% от приходите на Robinhood в резултат на спорна сделка с HFT маркет мейкър

robinhood

Рейтинг:

12345
Loading...

Robinhood Markets Inc. изгради репутацията си във финансовата сфера предлагайки търговия с акции без комисионни. В същото време обаче, половината от приходите на компанията идват от една от най-спорните практики на Wall Street - High Frequency Trading-a.

Стартирането на компанията, оценена на $5.6млрд., реализира повече близо 50% от приходите си от продажбата на поръчките на своите клиенти, на високочестотните посредници или маркет-мейкъри, като Citadel Securities и Two Sigma Securities.

Не закъсняха и въпросите. В резултат на натиска, компанията измени секцията на сайта си "Как правим пари" и публикува писмо от съоснователя Влад Тенев, което ясно очертава практиката.  "Искам да използвам тази възможност, за да хвърля светлина върху това, как Robinhood изпълнява вашите поръчки, без жаргон, само фактите", пише Тенев.

В писмото се казва, че компанията не е взела предвид размера на плащанията на маркет мейкъри при вземането на решение, за това къде да насочи сделките. "Изпращаме вашите поръчки на маркет-мейкър, който е най-вероятно да ви даде най-доброто качество на изпълнение", каза Тенев в писмото, публикувано в блога на компанията. "За още по-фин контрол, ние предлагаме лимитирани поръчки, които ви позволяват да посочите желаната цена."

Въпреки това практиката за продажба на поръчки на маркет-мейкъри отдавна привлече критики от регулаторите и защитниците на потребителите, които твърдят, че създават конфликт на интереси, в който потребителите могат да загубят. Citadel Securities и Two Sigma Securities отказаха да коментират.

Ето как работи: брокерите на дребно като Robinhood се фокусират върху набирането на клиенти и изграждането на търговския интерфейс, но всъщност не изпълняват нарежданията на клиентите си. Те възлагат на фирмите, включително Citadel, Two Sigma и Wolverine Securities, които плащат, за правото да се справят с тези сделки. Докато поръчките от големи, сложни инвеститори могат да "изгорят" маркет мейкъра, който извършва търговията, търговията на дребно се счита за относително безопасна.

Тези фирми печелят малко пари от всяка транзакция, често с 1 цент или по-малко на акция. Някои смятат, че плащането за потока на поръчки е критичен елемент от пазарната инфраструктура - улеснява бързото и евтино купуване/продаване на акции. Но критиците на високочестотната търговия отдавна твърдят, че практиката всъщност е в ущърб на малкия инвеститор и  в полза на големите фирми.

Федералните правила казват, че брокерите трябва да търсят най-доброто изпълнение за сделките с клиенти, но намирането на възможно най-добрата цена не е непременно изискване. Застъпниците на потребителите твърдят, че системата създава стимул за брокерите да насочват поръчки към маркет-мейкъра, който плаща най-много.

През четвъртото тримесечие на миналата година регулаторните разкрития показаха, че Robinhood е изпратила почти всичките си поръчки за сделки с акции на четирима високочестотни маркет мейкъри. По-голямата част е купена от Citadel, която плаща на Robinhood средно по "по-малко от $0,0024 на акция" за сделките на стойност $150млрд.

През това тримесечие на 2017г. Citadel и Two Sigma са платили на компанията повече на акция, отколкото са платили TD Ameritrade Holding Corp., E*Trade Financial Corp. и Charles Schwab Corp. взети заедно.

Robinhood е основана през 2013г. и бързо се превръща в звездата на Силиконовата долина. Тя привлече милиони инвеститори от традиционни фирми на Уолстрийт, които трудно се печелят за клиенти - с перспективата да не плащат нищо за търговия. Стартирането на проекта е събрало над $500млн. от венчър капиталистите. Миналия месец, по-малко от четири години след пускането на приложението си, компанията от Menlo Park, базирана в Калифорния, заяви, че е на път към първоначално публично предлагане и планира да се насочи към други пазари.

Източник: Bloomberg Finance L.P.


 Trader Petar Milanov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни