www.varchev.com

Wall Street предрича силен петрол през 2019, но с нотка внимание за предстоящите рискове

Рейтинг:

12345
Loading...

Анализаторите от Wall Street прогнозират за петрола "история от две части" за цените на двата сорта WTI и BRENT през 2019 г.

Според прогнозата, цената на петрола ще започне да се възстановява през първите шест месеца на новата година, прекъсвайки масивната sell - off серия, която от октомври месец 2018 до сега е довела до поевтиняването на суровия нефт с 40%. Звучи обнадеждаващо, но през втората половина на 2019, анализаторите очакват нови насрещни ветрове за пазара на петрол.

Заключението е, че от Wall Street очакват известно възстановяване на петрола през 2019 г. Инвестиционните банки предричат, че петрола сорт BRENT ще се движи средно между $68 и $73 за барел през следващата година. Прогнозите за Щатския суров петрол са за стабилизиране на цената между $59 и $66 за барел.

Сортът BRENT за момент мина по $50 за барел за първи път от юли 2017 г., докато суровият петрол отскочи от близо дву-годишното си дъно при цена $42.36. И двата бенчмарка са загубили повече от 40% от стойността си. Спадът беше породен от лошите прогнози за икономически растеж и потиснатото търсене на суровината заради силния добив от производителите - САЩ, Русия и Саудитска Арабия.

Докато перспективите за 2019 са малко по-оптимистични, те остават такива до един момент. За края на годината, анализаторите предупреждават, че цените на двата сорта биха направили екстремни движения извън посочените рейнджове. Рисковете, които биха породили отново волатилност на пазара на петрол са близко следените макроикономически показатели за икономиката на САЩ, търговската война между Вашингтон и Пекин и все още подценяваните заплахи, които могат да настъпят от влошаването на състоянието на рефинерийите в Азия.

Ключовите фактори, които ще задвижат процеса на възстановяване през следващите месеци ще са политиката на OPEC и продукцията на нефт от Северна Америка. OPEC, Русия и още няколко производители на петрол ще вкарат в сила новите си ограничения на добива през януари. Така ще се ограничи дневния добив с 1.2 милиона барела на ден. Този опит за ограничение започна още през януари тази година, но през юни добива отново беше повишен заради нанесените санкции върху Иран от САЩ. Иран е третият по-големина производител на петрол, член на OPEC.

Алиансът ще се съгласува с темпото на добив от Алберта, Канада. Според представителите там, има нареждане производството да се ограничи с 325 000 барел с цел да се намалят запасите от петрол. Регионът има проблем със складирането на барелите заради липсата на достатъчно инфраструктура, която да улесни складирането и транспорта на барелите.

На хоризонта обаче има достатъчно рискове, които биха застрашили ефекта от мерките на OPEC за намаляване на добива. Това поставя и под риск една от най-бичите прогнози на Wall Street за следващата година. Тези ограничения за добива биха насърчили американските нефтени платформи да добиват по-бързо, засилвайки предлагането на петрол за пазарите, което със сигурност ще предизвика още едно разпродаване.

Макроикономическите условия ще играят основа роля. Анализаторите предричат икономическия растеж да остане сравнително стабилен през началото на 2019 г., което ще подкрепи и силното търсене на горивата. Този растеж се очаква да се забави през 2020 г.

Все още са на лице леките схватки  между САЩ и Китай, но с всяка следващата наложена тарифа това може да отприщи ожесточена търговска война. Ако не постигнат сделка през следващите месеци, двете страни са способни да си наложат санкции за абсолютно всички стоки.

Забавянето на китайската икономика със сигурност ще натежи върху енергийните пазари. Азия за момента е основният потребител на петрол, докато това потребление граничи с анемично състояние в Западните държави.

Източник: CNBC


 Trader Martin Nikolov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни