www.varchev.com

Доларът като оръжие?

Рейтинг:

12345
Loading...

В основата на санкциите, които САЩ поставя върху държави като Русия, Турция и Иран е доларът, който съставя близо две трети от резервите на централните банки по света. Санкциите върху Олег Дерипаска (руски олигарх), например, ефективно го изключват от световната доларова финансова система. Разбира се, санкциите не са без добра причина. Въпреки оплакванията на Турция и Русия, санкциите, които САЩ поставя върху лица близки до правителството не са капризите на американското правителство: в повечето случаи санкционираните лица са замесени в търговия с ядрено-активен материал и оръжия, нарушаване на човешките права, корупция, тероризъм, а в случая на Китай в кражба на интелектуална собственост и субсидии за определени индустрии (които в дългосрочен план потискат технологичното развитие на целия свят, включително на Китай). Изолирани от SWIFT системата, която свързва хиляди банки по света, държави като Русия и Китай окуражават партньорите си да търгуват един с друг без долари, а чрез местните си валути.

Проблемът, обаче, е, че САЩ води война на много фронтове: Китай, Русия, Иран, Турция, Зимбабве (и може би ЮАР) и други. Грубо 10% от държавите в света се намират по един или друг начин в търговски конфликт със САЩ. И тези фронтове се обединяват. В последната среща между Владимир Путин и Жи Жинпин и двамата подчертаха близките отношения между двете държави; Русия и Китай, също така, отказват да се съобразят със санкциите на САЩ срещу Иран. А Турция и Ердоган все повече клонят към сферата на влияние на Путин, трансформация, която се вижда след свалянето на руския самолет през 2016 г. Съюзът между Русия и Турция бе потвърден и миналата седмица: Русия обяви, че ще подкрепи Турция в конфликта срещу САЩ, като започне да търгува с Турция без долари. Изолирайки толкова много държави от финансовата си система, САЩ рискува да подсили и забърза създаването на паралелна не-доларова финансова система.

Това се вижда най-ясно в пазарите за суровини, и най-вече пазарът за петрол. Традиционно, петролът навсякъде по света се търгува в долари. Миналата година Shanghai International Energy Exchange пусна за търговия петролни фючърси в китайски юан, а не в щатски долар. А Русия и Китай достигнаха споразумение да извършват енергийната си търговия в юани, не в долари.

До голяма степен това обяснява и интересът на руското правителство в крипто-валутите. Те представят действаща финансова система, на които валутата се търгува без централизиран контрол. С други думи, ако световната търговия се извършва в крипто-валути САЩ не може да се намеси и да изолира дадени лица от blockchain системата. Опитите за създаване на крипто-рубла са поредната стъпка към създаването на паралелна финансова система от държавите изолирани от доларовата световна финансова мрежа. А броят на държавите обединени зад каузата да спрат хегемонията на долара, и да създадат паралелна финансова система расте със всеки нов рунд санкции от Тръмп. Към момента, близо една четвърт от хората по света живеят в държава, която по един или друг начин е изолирана от доларовата финансова система (и цели да създаде паралелна не-доларова мрежа). Приоритетът на Вашингтон трябва да е възобновяване на вярата в системата изградена на гърба на щатския долар и американската дипломация.

Източник: CNBC

Original post: The anti-dollar awakening could be ruder and sooner than most economists predict

Image: pixabay.com


 Varchev Traders

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни