www.varchev.com

Струва ли си да шортваме акции?

Рейтинг:

12345
Loading...

За повечето инвеститори, закупуването и задържането на акция е изключително логично.

Когато купите, вие залагате на успеха на компанията. Надявате се, че цената ще отиде по-високо от колкото вчера и тогава ще продадете своя дял в компанията на печалба.

Малко по – нелогично е „шортването“ или залагането срещу определена акция. Концепцията може да изглежда проста на пръв поглед, но актуалната механика зад всичко показва, че нещата са много по-сложни от колкото изглеждат.

Струва ли си да шортваме акции?

Нашето мнение? Късите продажби са тактика, използвана от средно напреднали до напреднали трейдъри и те трябва да се опитват само от някой, който разбира механиката и рисковете зад нея. При тези обстоятелства продажбата може да бъде полезен начин за хеджиране или за възползване от спад на пазара.

Доходоносно:

Правите пари от актив, който не притежавате.

Рисковано:

При шорт възможността за печалба е ограничена, но за съжаление риска е неограничен. Затова трябва да знаете какво правите преди да опитате този метод.

Проучете компанията:

Прочетете всички възможни документи, статии и новини за компанията.

Как да правим пари от шорт на акции?

Стъпка 1: Намерете акция, която според вас ще спадне за в бъдеще и ще може да бъде закупена обратно на по-ниска цена.

Стъпка 2: Отворете маржин акаунт при брокер за да вземете акциите.

Стъпка 3: Продайте акциите на настоящата пазарна цена. Съберете постъпленията в акаунта.

Стъпка 4: Изчакайте цената да падне.

Стъпка 5: Купете акциите на по-ниската цена.

Стъпка 6: Съберете печалбите, които са разликата от момента в който сте я шортнали и момента в които сте я купили.

Рисковете при продажба:

Загубите могат да продължат да се покачват. Максималната печалба която да направите, е до 100% - но ако  цената постоянно нараства загубите могат да се натрупват далеч отвъд това.

Допълнителни разходи. Късите продажби имат различен набор от разходи, отколкото простото закупуване. Те включват лихвен маржин, разходи по заемане на акциите, и дивиденти.

Кратка преса и други събития. Акциите с високо търсене за къси позиции могат да имат "кратка преса" - събитие, което принуждава продавачите да закриват къси позиции. Това може да добави още повече натиск за повишаване на акцията.

Времето е от решаващо значение. С течение на времето пазарите са се преместили нагоре. Дори ако вашата кратка игра е добра идея пазара може да продължи да носи акцията някъде по средата.

Така че защо да продаваме?

За печалба на мечи пазар. Ако не продадете, няма как да направите пари от спадащите пазари.

За да хеджирате риска на лонгова позиция.

Добри сте в намирането на компании с които нещо не е наред и мислите, че това ще накара цената да спадне.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни