www.varchev.com

Седемте фундаментални критерия на Бенджамин Греъм за подбор на подценени акции

Рейтинг:

12345
Loading...

Инвестициите в подценени акции, за разлика от другите типове инвестиции се съсредоточват повече върху фундаменталната част на дадена компания, отколкото развитието на цената в миналото. В "Интелигентният инвеститор" Бенджамин Греъм е дал подробно основните критерии по които можем да открием подценени акции. В тази статия ще разгледаме основните седем критерия на Греъм за подбор на подценени акции.

Критерии 1
Търсете акции с качетсвен рейтинг, който е среден или добър. Не е нужно да намирате най-качествените компанни, тъй като те нямат толкова потенциал за развитие. За да селектираме акциите по този критерии Греъм препоръчва рейтинговата система на Standard and Poor's. Системата им варира от D до А+, като ние ще търсим акции с рейтинг B+ или по-добър.

Критерии 2
Греъм препоръчва да се купуват компании с коефициент "Общ дълг към Текущи активи" по-малък от 1.10. Във Value инвестирането е важно през цялото време да се инвестира в компании с ниско натоварване на дълга, особено в условията на строго кредитиране и слаба икономика. Общите съотношения могат да бъдат намерени в данните предоставени от Standard and Poor's или да бъдат пресметнати по следната формула:

Критерии 3
Проверяваме съотношението на текущите активи към задълженията, за да намерим компаниите с коефициент над 1.50. Това е често срещано съотношение и ни дава информация за това дали дадена компания разполага с достатъчно средства, за да се справи с евентуални икономически проблеми в бъдеще. Коефициент между 1.50 и 3.00 се счита за "здравословен",

Критерии 4
Намерете компании с положително нарастване на EPS през последните пет години, които да са без дефицит на приходите. Приходите трябва да са по-високи през последната година, отколкото преди пет години. Избягването на фирми с отрицателни приходи през последните пет години ще ни помогне да останем настрана от високорисковите компании.

Критерии 5
Инвестирайте в компании с P/E коефициент от 9.0 или по-малък. Този коефициент ще отдели компаниите, които продават стоките/услугите си на изгодни цени и елиминира високорисковите компании с висок растеж.

Критерии 6
Намерете компании с коефициент Price to Book Value под 1.20. P/E коефициента който споменахме в Критерии 5 понякога може да бъде подвеждащ, поради това Греъм налага P/BV, понеже този коефициент ни дава информация за последната счетоводна оценка на компанията. Инвестирането в акции, които се търгуват близо или под тяхната счетоводна стойност ни дава по-добро позициониране преди акциите да се покачат.

Критерии 7
Инвестирайте в компании които по настоящем изплащат дивиденти. Инвестирането в подценени компании изисква чакането на други инвеститори да открият перспективите които Вие сте открили преди тях. Понякога този период на изчакване ще бъде дълъг и досаден, но ако компанията плаща приличен дивидент, можете да събирате дивиденти, докато търпеливо чакате акциите да преминат от подценяване до надценяване.


 Trader Aleksandar Kumanov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни