www.varchev.com

Bill Gross: "Евтиното не винаги е изгодно в инвестирането на стойност"

Рейтинг:

12345
Loading...

Финансовият жаргон редовно включва успокояващи звуци за инвеститорите, които да крият истината зад себе си, за да постигнат усещане за сигурността на портфейла. С течение на времето те се превръщат в колективна мъдрост, която остава неоспорена, но с потенциално опасни последици за инвеститорите.

Основни сред тях са инвестициите, описани като евтини и препоръчвани на инвеститорите именно по тази причина. Тази звукова захапка често се разглежда като толкова очевидна и обясняваща себе си, че не изисква по-нататъшно, подробно проучване или дори предизвикателство. Евтините се считат за привлекателни и намаляват инвестиционния риск; скъпото се гледа с подозрение, опасно е и повишава риска от загуба на пари.

Според това установено мнение, основният водещ показател за това дали публично изброената инвестиция е евтина или скъпа, е съотношението цена-печалба (PE). Bill Gross, известният американски инвеститор, е начело на международния пазар на фиксирана доходност повече от четири десетилетия. Наскоро той предупреди, че акциите в САЩ могат да паднат до 10 на сто през следващата година.

Инвеститорите, добави той, трябва да търсят евтини акции с висока доходност от дивидент, за да се предпазят от загуба на пари. Въпреки че евтините акции често са привлекателни за американските инвеститори, приоритетът на ниските коефициенти на PE и високата доходност от дивидент е по-преобладаващ в Лондонското Сити. Призивът стана по-магнетичен по време на това, което хората определят като необичайно ниски лихви и когато перспективите за по-високи лихви изглеждат далечни.

В мотивите, които достигат препоръка за „безопасност на стойността“, се игнорират важни улики, скрити зад заглавното PE съотношение на акцията или нейната номинална доходност от дивидент.

Сред тях очакваният ръст на печалбата очевидно е важен фактор, но също така и възвръщаемостта на инвестирания капитал и степента на реинвестиране на печалбите за получаване на същата възвръщаемост над цената на капитала, известна като премия за собствения риск.

Високото разпределение на дивиденти може да бъде ранен сигнал за влошаващи се перспективи за растеж, за неправилно разпределение на капитала или за по-висок процент на реинвестиране, необходим за постигане на същата възвръщаемост. Може да е малко и от трите. Фондовата борса ще бъде първата, която разпознае този сигнал за ранно предупреждение и съответно оцени бизнеса. Инвеститорите може да имат желание да купуват повече акции, тъй като те падат, както по стойност, така и по цена, но трябва също така да вземат предвид ранните признаци на забавяне на бъдещите бизнес перспективи.

Ако растежът на печалбата беше единствената характеристика в коефициента на PE и две компании растяха със същия темп и бяха подложени на едни и същи разходи за капитал и рискова премия, инвеститорът може да очаква същите коефициенти на PE. Но това далеч не е така, тъй като останалите съставки са еднакво важни части от уравнението.

От тях възвръщаемостта на инвестирания капитал представлява основата, от която печалбата може да расте и да се увеличи в бъдеще, не на последно място благодарение на доброто разпределение на капитала от ръководството. Но има едно, важно предупреждение. Ако темпът на растеж на печалбата е постоянно по-висок от възвръщаемостта на инвестирания капитал, стойността в крайна сметка ще бъде унищожена и не е гарантирано високо съотношение PE. Това е така, защото бизнесът не може да увеличи приходите си по-бързо от възвръщаемостта на инвестирания си капитал, без нито да ликвидира активите си, нито да промени неблагоприятно капиталовата си структура.

Напротив, по-вероятно е случаят с ниско PE. И ако PE е ниско, което го прави на пръв поглед привлекателна инвестиция, важно е да запомните, че той винаги може да намалее и въпреки това да загуби парите на инвеститора.

Освен това, ако щедрите дивиденти се изплащат въпреки ниската възвръщаемост на инвестирания капитал, придружена от респектиращ растеж на печалбата, привлекателната дивидентна печалба ще сигнализира, че очакванията за реинвестиране на бизнеса са ниски или губят пара. При липса на по-добро разпределение съотношението на изплащане на акционерите ще се увеличи. Но борсовият пазар би дал ранно предупреждение, че профилът на възвръщаемостта на бизнеса се влошава, което води до и скромно съотношение PE. За Gross и много други уважавани инвеститори в стойност, това би представлявало привлекателна инвестиционна възможност и по-малък риск. Но нещата не винаги са такива, каквито изглеждат.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни