www.varchev.com

Jack Bogle на косъм от изключване от Princeton, през уволнение до основаването на Vanguard

Рейтинг:

12345
Loading...

Основателят на Vanguard е бил на косъм от изключване от Princeton и е бил уволнен от първата си фирма. Ето как е стигнал до ръководство на компания за $5,1 милиарда.

Пътят на Jack Bogle към основаването на най-голямата в света частна компания за управление на активи не е бил безпрепятствен, както споделя той самия в книгата си: „Stay the Course: The Story of Vanguard and the Index Revolution."

Сега нареченият баща на индексните фондове, Bolgle дори не се справял с математиката в гимназията, получавайки 40% на първия си тест по алгебра, но в края на годината получил 100% на финалния изпит.

Като студент в университета Princeton, първите години му се сторили предизвикателство. Първоначално незадоволителните си оценки той успял да подобри с времето. В края на втората година изкарал първия си курс по икономика и накрая изкарал доста ниска оценка. Като студент на стипендия, която зависи от добрите оценки той дал най-доброто от себе си, знаейки че следването му в университета зависи от вземането на всички изпити. В края на семестъра получил достатъчно висока оценка за да остане в Princeton. В края на следването си той получил отлична оценка за дипломната си теза.

След завършването си започва работа в Wellington Management Company във Филаделфия, привлечен от изпълнителния директор Walter Morgan, който също е възпитаник на Princeton. Bogle работил във всички отдели на компанията и след десетилетие бил очаквания наследник на Morgan и смятал, че ще работи в компанията „завинаги“. През 1965г. той бил назначен за изпълнителен директор и решил, че Wellington трябва да се слее с по-малко консервативна фирма. Четирите фирми които той избрал притежавали 40% от акциите на слятата компания. Първоначално през 1966г. сливането изглеждало успешно: Bogle и неговите партньори дори били на корицата на списание за инвеститори.

В първите няколко години партньорските им отношения били безпроблемни, въпреки първоначалните притеснения на Bogle, че разбирателството помежду им няма да трае дълго. Той останал на позицията си до 1973-74г. когато мечия пазар опустошил компанията, причинявайки изходящи потоци на стойност $1,5 милиарда от фирмения фонд и рязък спад на цените на акциите.

Партньорите му бързо си намерили изкупителна жертва – Bogle и той бил уволнен в началото на 1974г. и това той самият определя като „най-сърцераздирателния момент“ в цялата му кариера.

Тогава той извършил безпрецедентен обрат: като председател на 11те общи фонда на Wellington, той предлага те да се отделят от компанията, но резултата от това изобщо не бил ясен. Предложението му не било прието, но достигнал до компромис - фондовете на Wellington да създадат нова дъщерна компания фокусирана върху андминистрирането на фондовете – тази компания по-късно се превърнала във Vanguard.

В началото компанията имала 28 служители и постепенно придобила способност да наблюдава управлението на инвестиции и разпространението на акции.
„Моята цел беше да създам фирма с широка база и поех новата си ръководна позиция по начина по който напуснах предишната такава: изпълнен с ентусиазъм.“ казва Bogle.

Днес, 44 години по-късно, Vanguard има повече от 40 000 служители и притежава активи на стойност $5,1 трилиона.


 Trader Georgi Bozhidarov

Прочети още:

БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс

Лондон


25 Canada Square, Level 33,
office 50, Canary Wharf
London, E14 5LQ
+44 20 3608 6256

Варна


МОЛ Варна ет.4,
бул "Владислав Варненчик" 186

(052) 631 000, 634 040

София


бул. "Патриарх Евтимий" 98


(02) 954 51 15, 953 15 51

Универсални номера

Директна връзка с дилър - 0700 17 600    Varchev Exchange - 0700 115 44

Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.

Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.

Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.

Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.


Предупреждение за риск:

ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.

chat with dealer
chat with dealer
Политиката за поверителност и защита на личните данни